• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TARİHİ HAMAM, HAMAM MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

TARİHİ HAMAM, HAMAM MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün başlattığı çalışmalar ile müzeye dönüşen ve yıllardık yıkık ve harabe bir şekilde duran hamam Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek müze haline dönüştürüldü. Sandıklı ilçesinde 1950 ve 1960li yıllarda kullanılan tarihi hamam restore edilerek müze haline getirildi. Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün başlattığı çalışmalar ile müzeye dönüşen ve yıllardık […]

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün başlattığı çalışmalar ile müzeye dönüşen ve yıllardık yıkık ve harabe bir şekilde duran hamam Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek müze haline dönüştürüldü.

Sandıklı ilçesinde 1950 ve 1960li yıllarda kullanılan tarihi hamam restore edilerek müze haline getirildi. Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün başlattığı çalışmalar ile müzeye dönüşen ve yıllardık yıkık ve harabe bir şekilde duran hamam Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek müze haline dönüştürüldü. Sandıklı’da Belediye binasının arkasında bulunan 1950 ve 1960li yıllarda kullanılan hamam belediye tarafından restore edilerek müze halinde kullanılmaya başlandı. Bir dönem atık halde olan hamam, içersin de o döneme ait musluk, sıcak taşlar, havlular, hamamdan çıkmış insanları canlandıran heykeller sergileniliyor. Hamam içersinde yine ilçe halkının müzeye bağışladığı ilçede yakın geçmişte kullanılan bakır eşyalar, fotoğraf makineleri, tahtadan yapılan bebek beşikleri, ölçek ve tartılar gibi bir çok eşya sergileniyor. Mesai saatlerinde açık olan hamam müzesini isteyen vatandaşlar ziyaret edebiliyor. İlçe halkından müzeyi inceleyen Ali Bayar , “Buranın eski adı küçük hamamdır. Bura 1950’li yıllarda kullanılmıştır. Şimdi Hüdai Kaplıcaları daha geliştiği ve evlerde banyolar yaygınlaştığı için şimdi kullanılmamaktadır. Eskiden hamam odun ateşi ile ısıtılır sabah saat 05.00’de hamam açılırdı. Bu hamam gün boyu akşam saat 9.00’a kadar devam ederdi. Şimdi bu hamam restore edildi. Şimdi ki adı ile hamam müzesi olarak adlandırılıyor. Hamam müzesi içersin de Sandıklı halkını evlerinde muhafaza ettikleri bakır eşyalar. Es ki zamanda kullanılan fotoğraf makineleri. Gibi ilçe halkının eski zamanda kullandığı ve muhafaza ettiği ne eşya varsa buraya bağışlanmış. Hem hamam kültürüne ışık tutuluyor hem de 50 yada 60 yıl önce ilçe halkı tarafından kullanılan eşyalar sergilenerek Sandıklı’nın tarihine ışık tutuluyor. Geçmişten günümüze ışık tutan hamam müzesinin önümüzdeki günlerde açılışının yapılması bekleniyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM