• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yıkılacak okullar kimden, neden saklandı?

Yıkılacak okullar kimden, neden saklandı?

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilen yıkılacak ve güçlendirilecek okulların isimleri 6 ay boyunca sır gibi saklandı. Bu okulların isimleri Temmuz ayı içerisinde olağan bir toplantıda açıklandı. Aşağıda isimleri yazılı depreme dayanıksız 5 okul hakkında yıkım, 3 okul hakkında da güçlendirme kararı alındığı ortaya çıktı. YIKILACAK OKULLAR 1) Cumhuriyet Ortaokulu 2) Miralay Reşatbey Ilkokulu 3) Ali […]

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilen yıkılacak ve güçlendirilecek okulların isimleri 6 ay boyunca sır gibi saklandı. Bu okulların isimleri Temmuz ayı içerisinde olağan bir toplantıda açıklandı. Aşağıda isimleri yazılı depreme dayanıksız 5 okul hakkında yıkım, 3 okul hakkında da güçlendirme kararı alındığı ortaya çıktı.

YIKILACAK OKULLAR

1) Cumhuriyet Ortaokulu

2) Miralay Reşatbey Ilkokulu

3) Ali Çetinkaya Ortaokulu

4) Yunus Emre Anadolu Lisesi

5) Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

GÜÇLENDİRİLECEK OKULLAR

1)Hisar Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi (Ticaret)

2) Mehmet Akif Ersoy İlkokulu

3) 75. Yıl İlkokulu

*Çevre il ve ilçelerde buna benzer yıkım ve güçlendirme karar raporları yetkili makamlarca Millli Eğitime geldikten hemen sonra gerekli toplantılar ve planlamalar yapılıp, öğrenci ve velilerine birinci ağızdan duyurularak uygulanırken, böyle önemli bir konu neden Sandıklıda 6 ay sonra öğrenciler, veliler ve yetkililerin fikir ve görüşleri alınmadan, ilan yapılmadan oldu bitiye getirilerek akıllarda soru işareti oluşturmuştur..

RAPOR KİMDEN NEDEN SAKLANDI?

*Yıkım ve güçlendirme raporu Okul aile birliklerinden neden saklandı?

*Bu rapor Mülki idare amirinden ve yerel yöneticilerden neden saklandı?

*Bu raporu daha önceden kaç okul müdürü biliyordu.

*Bu raporun saklanmasındaki maksat neydi.

*Şubat ayı içinde Milli Eğitime gelen bu rapor, eğitim öğretim başladıktan sonra neden şimdi uygulanmaya konuluyor?

*Yıkım ve güçlendirme kararı alınan bu tehlikeli okullarda Şubat’tan sonra eğitim devam etti, en ufak bir deprem veya inşaat çökmesi olsaydı bunun sorumluluğunu kim alacaktı?

KAFELERDE ALINAN KARARLARLA EĞİTİM ÇÖKME SEVİYESİNE KADAR GELDİ?

Akılarda bu kadar soru varken ve deprem riskine karşı insan hayatı bu kadar hafife alınmışken, “ben yaptım oldu bitti” demek ne kadar doğru, Sandıklı’da eğitim planlaması bilimsel ölçütler yerine ideolojik ve eş-dost-ahbap ilişkileri ile arkalı siyaset yaparak eğitim kurban ediliyor. Bir önceki yazımızda LGS Sınav sonuçlarına göre Sandıklıda eğitimin ne kadar alt seviyelerde olduğu yazmıştık. Her yıl geriye giden eğitimden dolayı vatandaşlar, “Eskiden köyden Sandıklı’ya çocuk okutmaya geliyorduk, şimdi başka şehirlere gitmek zorunda kalıyoruz” diyorlar. Haftalardır sorduğumuz konulara cevap vermeyen, arkalı siyasetle herkese korku salmaya çalışan Milli Eğitim Müdürü bu kararları kafelerde mi aldığı merak konusu. Bu niteliksiz yönetim anlayışı ve alınan son kararlar Sandıklı’da eğitimi çökme noktasına kadar getirmiştir. Sandıklı’daki eğitim yönetiminin bilimin ve aklın gereklerine uygun olmadığı, eğitim planlaması ve stratejisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Yöntemsizlik ve yönetimsizlik, plansızlık , stratejisizlik pedogojiyi hiçe sayan günü birlik uygulamalar her geçen yıl çocukların da dikkatini çekmektedir. Çocuklarda çağın koşullarına uygun bilimsel eğitime ulaşamama endişesi artmaktadır. Gençlerimiz kaybetme noktasına kadar getirilmiştir. Olan gençlere oluyor, eğitime oluyor, olan Sandıklı’nın geleceğine oluyor.Sayın eğitim yönetisi kıymayın çocuklara, kıymayın gençlere, kıymayın geleceğimize. Ya eğitim ya siyaset. Tercih edin birisini. Kaynatmayın fitne kazanlarını. Sandıklı halkı kendi göbeğini kendisinin kesmesini de bilir.

OKULLARIN SON DURUMLARI

Milli Eğtim müfettişler ile İlçe Milli Eğitimle birlite alınan karar neticesinden okulların fiziki şartları düşünülerek yıkılacak ve güçlendirilecek okulların taşındığı yerler şu şekildedir.

* Yunusemre mahallesinde yol kenarındaki yeni binaya Erkek imam hatip ve Endüstri Meslek lisesi taşınıyor. *Endüstri Meslek lisesinden boşalan yere Cumhuriyet Ortaokulu

*Yeni Sanayide bulunan Turizm Meslek lisesi binasına Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek lisesi )

*Erkek imam Hatip lisesi binasina Yunusemre Anadolu lisesi taşınacak.

*Miralay Reşatbey ilk okulu 2’li öğretimle devam edecek.

*Ali Çetinkaya ilk okulu 2’li öğretimle devam edecek.

*Güçlendirme durumuna göre Mehmet Akif Ersoy ilk okulu ile Hisar Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi (Ticaret) ve 75. yıl ilk okulu 2’li eğitime geçeceği belirlenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM