• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sahur sofralarının vazgeçilmez lezzeti “Haşhaşlı tahinli pide”

Sahur sofralarının vazgeçilmez lezzeti “Haşhaşlı tahinli pide”

Ramazan aylarına özel üretilen, Sandıklı ilçesine has haşhaşlı tahinli pide sahur sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Tok tutma özelliği ve lezzeti ile özellikle Ramazan’da sahurda tüketilen haşhaşlı tahinli pide, sofraları süslüyor. Ramazan aylarına özel yapılan pidenin içerisine sürtülmüş haşhaş, tahin ve isteğe göre de şeker katılarak hazırlanıyor. Usta ellerde ince bir şekilde açılan hamura […]

Ramazan aylarına özel üretilen, Sandıklı ilçesine has haşhaşlı tahinli pide sahur sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.

Tok tutma özelliği ve lezzeti ile özellikle Ramazan’da sahurda tüketilen haşhaşlı tahinli pide, sofraları süslüyor.
Ramazan aylarına özel yapılan pidenin içerisine sürtülmüş haşhaş, tahin ve isteğe göre de şeker katılarak hazırlanıyor.
Usta ellerde ince bir şekilde açılan hamura uygulanan karışımla, 4 kata katlanan hamur dinlenmeye bırakıldıktan sonra fırına gönderiliyor.
İlçede taş fırın işletmecisi Ahmet Özeski, haşhaşlı pidenin hamurunun ince bir şekilde açıldığını ve yaklaşık 1, 1.5 saat arası dinlenmeye bırakıldığını belirtti.
Tok tutma özelliği ile sahur sofralarında yörede çokça haşhaşlı tahinli pidenin tüketildiği belirten Özeski, “Hamur yoğrulduktan sonra hamur ince bir şekilde açılır. İçerisine haşhaş, tahin ve isteğe göre şeker ilave edilir. Şekersiz isteyenler de oluyor. Bu şekilde bir karma hazırlanır. Bu karışım ince açılan hamura sürülür ve katlayarak her kata haşhaşlı ve tahinli karışım sürülür. Yaklaşık 1, 1.5 saat gibi dinlenmeye bırakılır. Dinlenme süresinden sonra odun ateşindeki taş fırınımıza atıyoruz. Fırında 8 -10 dakika arasında pişer” dedi.
-Sahur sofralarında tüketilir
İlçede özellikle bu lezzetin sahur sofralarında tüketildiğini ve kahvaltılık tarzı ürünlerle birlikte tüketildiğini belirten Özeski, “Sahurda kahvaltılık olarak tercih edilen bir lezzet bu. Burası haşhaş bölgesi haşhaş yetişen bir bölge olunca bu üründe bizim damak zevkimize uygun bir ürün” dedi.
Fırından haşhaşlı pidelerini alan Hasan Şengün ise, “ilçemizin geleneksel bir lezzetidir. Bunun içerisinde tahin ve haşhaş vardır. Sahur sofralarında peynir, domates gibi kahvaltılık ürünler ile tüketilir. İnsanı tok tutar ve günün yorgunluğunu alır, besleyici ve ilçenin geleneksel yöresel bir ekmeğidir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM