• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
RETRO VİRUS VE RETRO İNSAN

RETRO VİRUS VE RETRO İNSAN

Retro sözcüğü yaşamımıza girmiş özellikle moda ve astrolojide kullanılan artık yadsımadığımız sözcükler. Kelime anlamı: Latince geriye doğru anlamına gelen ön ek. .Geçmişte yaşanmış, nostaljik anlamında kullanılan bir terim Hem astrolojide hem de moda da geriye dönüşü tanımlıyor. Yani geçmişin tekrarlanması da demek mümkün. Örneğin Venüs Retro’su gibi.40’lı 60 ‘lı yılların modasının yeniden ortaya çıkması gibi. […]

Retro sözcüğü yaşamımıza girmiş özellikle moda ve astrolojide kullanılan artık yadsımadığımız sözcükler.

Kelime anlamı: Latince geriye doğru anlamına gelen ön ek. .Geçmişte yaşanmış, nostaljik anlamında kullanılan bir terim

Hem astrolojide hem de moda da geriye dönüşü tanımlıyor. Yani geçmişin tekrarlanması da demek mümkün. Örneğin Venüs Retro’su gibi.40’lı 60 ‘lı yılların modasının yeniden ortaya çıkması gibi.

Peki ya retro virüsleri de aynı mantıkla açıklamak mümkün müdür?

Biyolojide en basit anlamıyla virüsler birer hücre içi parazitidirler. Yani onların hücre yapısında canlılığını sürdürebilecek hiçbir organeli yoktur. Sadece genetik materyal dediğimiz RNA veya DNA ları vardır.

Parazit; bir canlının vücuduna girerek onun yaşamı için gerekli tüm metabolik  (Sindirim, boşaltım, solunum gibi) faaliyetlerinden faydalanmak, hatta ona zarar vermek anlamına gelir. Retro virüslere süper cani virüsler de deniyor.

Toplum içinde de aynı retro virüs gibi davranan süper caniler ne yazık ki var. Hiçbir becerisi olmadan, kendini geliştirmeden, eğitmeden, vasıfsız empati (Kendini karşındaki kişinin yerine koyma)yoksunu, başkasının haklarını acımasızca çalan kullanan retro virüs insanlardan nasıl kurtulabiliriz?

Bugün bilim adamları retro virüsleri, AIDS ve kanser hastalıkları için genetiğini değiştirerek kullanmak istiyorlar. Hani GDO (genetiği değiştirilmiş tohum ) gibi.

Yani hücrelere giren retro virüsün genetik materyali, hastalıkları yenmek öldürmek üzere değiştirmek için kullanılırsa, kötü bir şeyden iyi bir şekilde yararlanmış olabiliriz.

Fikir çok güzel virüslerde işe yarayabilir ama insanda da yarayabilir mi? Ya da bu retroinsanları nasıl değiştirebiliriz onun için sosyologlar, psikologlar felsefeciler ve biyologlar düşünmeli.

İnsanların karakter özellikleri  %50 si genetik %50 si çevre faktörleriyle oluşur. Bir insanın duygu durumlarının da genetik olarak anne ve babadan aldığını genlerlegeçtiğini, nörolog beyin uzmanı arkadaşımdan öğrendim. Eğer anne ve babanın duygusal yönü öfkeliyse, çocuğun sakin olması beklenmeyen bir durummuş.

Belki eğitimle kendini otokontrolde tutabilirmiş. Bu hain ve retro insanların azaltılması, ıslah edilmesi en az 3, 4 kuşaktan sonra ancak düzeltilmesi olası.

Bununiçin doğru insanlarla yapılan evlilikle ancak düzelebilir. Bunu şuna benzetebiliriz.

İçine bir kavanoz tuz atılmış yemeğin tuzunun arınabilmesı için, aynı yemeğe defalarca,  suve patateseklenmesine benzer.

Böyleyapılırsa, yaniretro bir insanın kötü genleri,ancak iyi insanlarla yapılan evlilikleri sonucunda ve3, 4 kuşak sonra ıslah edilebilir hale gelebiliyormuş. Büyüklerimiz evlilik seçimlerimizde neden soy sop önemli demiştir?

Atasözlerimiz bu yüzden yaşamın içinden rafine edilerek gelmiş en güzel yol göstericilerimiz olmuştur.

‘’Soylarınız ahlakınızdır; soplarınız da yaptığınız işler. Mevlana ‘’

Padişah vezire sormuş;
– Vezir!Demiş.
– Eğitim mi önemli? Cibilliyet (soy, sop, nesep) mi?
Vezir düşünmeden cevap vermiş,
– Cibilliyet padişahım!
Padişah memleketin dört bir yanında tellallara çağrı yaptırmış,
“Duyduk duymadık demeyin! En iyi hayvan eğiticisine yüz kese altın !”

En iyi hayvan eğiticisi padişahın karşısına çıkartılmış;
Padişah hayvan eğiticisine sormuş;
– Bir kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretebilirsin?
– Altı ayda öğretirim padişahım demiş eğitici…
Altı ay süre geçtikten sonra eğitici huzura alınmış. Sormuş padişah;

– Eğittin mi?
– Evet padişahım eğittim öğrettim demiş eğitmen.
Saray erkânı toplanmış; kedi elinde tepsiyle servis yapmaya başlamış. Tam vezirin önüne gelmiş padişah yine sormuş vezire,

 

– Vezir! Eğitim mi önemli cibilliyet mi? demiş ve
Vezir henüz padişahın sorusuna cevap vermeden önce cebinde sakladığı fareyi yere bırakmış padişah…
Kedi elindeki tepsiyi fırlattığı gibi farenin peşinde koşmaya başlamış…

Tabii ki altı aylık eğitim de boşa gitmiş…
Vezir cevap vermiş;
– Cibilliyet Padişahım!

*****
Önüne bir fare çıktığında, eline bir fırsat geçtiğinde çıkarları için kişiliğini, öz değerlerini ve hatta kutsal olan her şeyi satmaktan, harcamaktan, tereddüt etmeyecek yüksek eğitimli kedilerden Allah bu memleketi, bu milleti muhafaza buyursun.

29.06.2020

Lütfiye Kader

Uzm Fen Bilimleri Öğretmeni

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM