• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
RAMAZAN HATIRALARI

RAMAZAN HATIRALARI

YİRİK BEKİR & TOKMAK ALİ Yirik Bekir ramazanda ikindi namazından sonra sinirlerin gerildiği hararetin tavan yaptığı sırada fırına gelirdi. ‘’Cümleten selamın aleyküm’’ der hemen ardından bağıra, bağıra –Mehmet hamur gelmiş mi bi bak bi, çakır olmasın. Derdi Fırıncı Tokmak Ali’nin oğlu Gelmiş Bekir Abi diye bağıra bağıra cevap verirdi. Yirik Bekir ikinci kez –Kürekte çalışan […]

YİRİK BEKİR & TOKMAK ALİ
Yirik Bekir ramazanda ikindi namazından sonra sinirlerin gerildiği hararetin tavan yaptığı sırada fırına gelirdi. ‘’Cümleten selamın aleyküm’’ der hemen ardından bağıra, bağıra
–Mehmet hamur gelmiş mi bi bak bi, çakır olmasın. Derdi
Fırıncı Tokmak Ali’nin oğlu Gelmiş Bekir Abi diye bağıra bağıra cevap verirdi.
Yirik Bekir ikinci kez
–Kürekte çalışan Halil ustaya
–Halil hamur gelmiş mi, Kabargın mı, Hamur gelmişse bizim iki pideyi atıver bi. Diye bağırır yan gözle de Tokmak Ali’ye bakardı. Fırıncı Tokmak Ali olanı biteni seyreder. Kızardı ama bi şey demezdi. Tokmak Ali cevap vermeyince Yirik Bekir tekrar ‘Mehmet hamura bi elle bi’ der az sonra ‘’Halil usta hamur kabarmış mı, fırının tavı nasıl.’’ Diye sorardı.
Tokmak Ali dayanamaz ‘Hamuruna da, ateşine de, Elleme lee hamura’ bilmem neyini nettiğim, diye hamur haneye bağırırdı. ‘Sizin başlarım takazalarınıza, anasına sattıklarım, diye araya da sık sık sinkaf söz söyler …goduklarım derdi. Tokmak Alinin kızdığını gören Bekir TURAN durur mu üstüne üstüne varırdı. ‘Mehmet hamura bak bi, Halil hamur kabarmış mı?’’ Derken Tokmak Ali söve söve elleme lee hamura, ne elleyon. ….hemen ardından …….. godogumun derdi. Fırında pide sırası bekleyenlerde olanlardan hoşnut olurlardı. Pide sırasının gelmesini de istemezlerdi. Zaten halka da seyir lazımdı.
Olan bitenden yapılan yeminlerden rahatsız olan Halil usta Şunlar Bekir Abiyin pideler der pideleri Tokmak Ali ye uzatırdı.
Tokmak Ali ‘’leee ….godumun, sırayı burada ben takip ediyon, önce gelenler varıkan sen nasıl Bekir abisine pideleri veriyon. Önce gelenler ne olacak.. Sırada öne geçmek kul hakkı olmuyor mu? Bunun vebali senin haaa.. Ben neyin burda
Halil usta ‘Ali Abi birbirinize söve söve bi kaldınız, ver pideleri Bekir Abi gitsin de sövmeler bitsin. Der. Tokmak Ali ‘lee godumun hıyarı sen işine bak, Bekir Abeyinden rahatsız mı oldun. Bak Bekir dostunu düşmanını bil… Ben sana altı üstü kızarmış pide ayırıyordum amma…der.
Yirik Bekir ‘Halil beni sever’ deyince Tokmak Ali ‘Halil o giderse biz kiminen atışacağız aslanım niye Bekir’i savuyon başından der…
Yirik Bekir ‘Ver len pideleri, seni avuttuğumuz yeter. Haden iyi iftarlar der giderdi. Sırada bekleyenler Bekir Abi ezana daha var deseler de Bekir TURAN yarın buluşalım derdi.
Anlatan: İbrahim KUTSOY
HAMAMCI KAZIM & ALEYBEYOĞLU HÜSEYİN
Bu iki muhterem büyüğümüz ise Ramazanda Kasaptan eti alırlar. Parçalatırlar. Ellerindeki listeye göre o kasabın işçileri ile veya küçük çocukları ile listedeki adreslere gönderirlerdi. Tabii ki eti dağıtan kişilerinde bedelini fazlasıyla verirlerdi.
Bunlara sorarlardı. Hüseyin amca bu eti gönderdiğin kişinin başka bir şeye ihtiyacı olur para versene derlerdi. Aleybeyoğlu Hüseyin amca ‘’Oğlum doğrusunuz. Bir şey demem ama ben et göndermeyi uygun gördüm.’’ Derdi kibarca.
Kazım amca ise ‘’hee ben cigara parası vermem. Evin reisi et almaz. Çoluk çocuk bi et yesinler derdi. Zaten et giderdi. Ama kim gönderdi bilinmezdi. Götüren bunu şu gönderdi demezdi. Afiyet olsun der ayrılırlardı. Her Ramazan Kazım amca gibi veya Aleybeyoğlu Hüseyin amca gibiler böyle yapardı . Et 2 veya 2.5 kilo olurdu.
DİNAMODAN EMEKLİ TETİR HALİL AMCA
Halil amca nevi şahsına münhasır kişilerdendir. Mübarek Ramazan Ayında Konak Köprüsünden (belediye meydanı)i kindi namazına gelmek için erkenden yola çıkardı.Yolda kollarını sıvar, durur bi, yanları düğmeli pantolonun paçalarını sıvardı.Uzun çarşıdan aheste aheste yürüyerek Ulu Camiye kadar gelirdi. Onun abdest almak için yolda hazırlık yapmasını kollarını ve paçalarını sıvamasını görenler namaz kılmaya heveslenirdi.
Yolda onu gören gençler, delikanlılar mantar tabancası patlatır veya ince teli daire ederek arasına mantar konur yürüyenin önüne atılırdı. Böylece mantar patlar. Yolda yürüyen sesten irkilirdi.Gençler bu hareketi yoldan geçenlere yaptıkları gibi, Halil Amcaya da yaparlardı.İlk mantar patlamasında Halil Amca şöyle bir bakar, geçer giderdi.İkinci mantar patlamasında’ “İnnallahe Meassabirin” (Muhakkak ki Allah Sabredenlerle Beraberdir.) der yine yoluna devam ederdi.
Üçüncü mantar patlaması ile sağına soluna bakar. Kimseye bir şey demeden yoluna devam eder. Mırıldanarak ‘’İnnallahe Meassabirin” (Muhakkak ki Allah Sabredenlerle Beraberdir.) der yine yoluna devam ederdi.Mantar patlaması 4/5 oldu mu; usul usul konuşarak, Çocuklar ben orucum ağzımın da ölçüsü yok. Beni günaha sokman. Mübarek Ramazan tadında gon gayim oldu mu derdi.Bundan sonra şakada devam edenleri yakalarsa birkaç pataklar. Yakalayamasa da ulan sizi bana Ramazanlık mı verdiler be şarlatanlar diye söylenirdi. Mırıldanarak ‘’İnnallahe Meassabirin” (Muhakkak ki Allah Sabredenlerle Beraberdir .) der yine yoluna devam ederdi.
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana bedel.
Anlatan : Mustafa AYSOY emekli

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM