• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ORUCUMUZ BİZİ  DEĞİŞTİRİYOR MU ?

ORUCUMUZ BİZİ DEĞİŞTİRİYOR MU ?

Oruç, Farçabir kelimedir. Arapçada savm,sıyam kelimeleri ile ifade edilir. Sıyam’ın kelime anlamı birşeyden uzak durmak, birşeye karşı kendini tutmak anlamına gelir. Dini terim olarak savm, mü’minin ibadet niyetiyle tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar kendisini yeme içme cinsel ilişkiden alıkoyması demektir. Oruç İslam’ın en temel ibadetlerinden ve beş temel esaslarından biridir. Farz oruç Ramazana mahsus […]

Oruç, Farçabir kelimedir. Arapçada savm,sıyam kelimeleri ile ifade edilir.
Sıyam’ın kelime anlamı birşeyden uzak durmak, birşeye karşı kendini tutmak anlamına gelir.
Dini terim olarak savm, mü’minin ibadet niyetiyle tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar kendisini yeme içme cinsel ilişkiden alıkoyması demektir.
Oruç İslam’ın en temel ibadetlerinden ve beş temel esaslarından biridir. Farz oruç Ramazana mahsus olmakla birlikte senenin belli vakitlerinde belli günlerinde nefis tezkiyesi ve eğitimi içintutulan ve tutulması tavsiye edilen nafile oruçlar da vardır. İbadetlerde temel amaç Allah’a kulluk , ubudiyyet ve Allah’ın emrini yerine getirmek olmakla beraber ibadetlerin insanın ve toplumun hayatına katttığı hikmet ve maslahatları da vardır. Ama burada temel ölçü ve hedef Allah emri olması ve Allah rızası olmasıdır.
Oruç ibadetinin hikmet ve amacını bizzat Rabbimiz açıklamıştır. Yüce Allah “Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.”(Bakara, 2/183)Orucun hikmet ve maslahatı takvadır. İnsanın kötülüklerden kendisini alıkoyması ahlakını güzelleştirmesi kamil bir insan kamil bir Müslüman olmasıdır.
Ramazan ayı gibi ilahi rahmet vebereketin zirveye çıktığı Ku’ranın indiği ayda Kur’anın hedeflediği insan ve toplum yapısının oluşmasında oruç büyük bir yer tutar.
Namazda Allah’ın huzurunda olan bir mü’min namazın haricinde bir şey yapamayacağı gibi sırf Rabbisinin rızası için yemeyi içmeyi her türlü şehevi istek ve arzuları terk ederek ibadetini yerine getirme bilinci ve şuurunda olan mü’min bütün kötülülere karşı kendini alıkoyar ve büyük bir manevi eğitim ve terbiyeden geçer.
Orucun bir çok maddi ve manevi faydası vardır. Ama orucun esas kazandırdığı husus insanın ahlakını güzelleştirmesidir.Onun gönül dünyasını güçlendirmesi kuvvetlendirmesi imanı zaafiyete uğratacak çirkinliklerden hayasızlıklardanalıkoymasıdır.
Oruç tutan mümin sadece midesine oruç tutturmaz. Eline diline gözüne vesaire tüm organlarına oruç tutturarak ahlakını güzelleştirir. Bu husus İmam Gazali’ye göre havasın orucudur. Sadece mideye tutturulan oruç ise avamın orucudur ki orucun hikmet ve maslahatına ulaştırmaz. Sevgili peygamberimiz bu hususlarla ilgili olarak :
“Oruç kalkandır. Biriniz oruçlu iken çirkin, kötü ve kaba söz söylemesin, bağırıp çağırmasın, kavga etmesin. Birisi kendisine söver yada çatarsa ona ‘ben oruçluyum’ desin “ Buhârî, Savm,11. II, 229.
“Kim yalan sözü ve yalan ile iş yapmayı bırakmazsa Allah’ın onun yemesini ve içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur” Buhârî, Savm, 9. II, 228. EbûDâvûd, Savm, 25. I, 767.
“Nice oruç tutanlar vardır ki onların oruçtan nasipleri sadece aç (ve susuz) kalmalarıdır. Nice geceleri namaz kılanlar vardır ki onların namazdan nasipleri sadece uykusuz kalmaktır”İbnMâce, 21. I, 539.buyuruyorlar.Oruç tutan mümin yalanı, gıybeti, dedikoduyu,kini,husumeti kısaca peygamberimizin ifadesi ile yalanı ve yalanla amel etmeyi bırakarak her türlü günah ve çirkinlikleri terkederek orucun manevi eğitiminden geçer. Normal zamanlarda serbest ve mubah olan şeyleri oruçlu iken yapmayan mü’min sair zamanlarda hiç haram ve kötü şeylere yeltenebilir mi? Ramazanda aldığı bu güzellikleri hayatının kalan kısmına taşıyarak güzel iyi bir insan iyi bir mümin müttaki bir Müslüman olur.
Unutmayalım ki peygamberimiz “ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” “İman bakımından müminlerin en üstünü ahlaken en mükemmel olanı ve ailesine en yumuşak olanıdır”.buyuruyor. Oruçlarımızın takvaya ulaştıracak oruçlar olması dileklerimle.
Mehmet GÜLER Sandıklı Müftüsü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM