• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DİNAMODAN EMEKLİ TETİR HALİL AMCA

DİNAMODAN EMEKLİ TETİR HALİL AMCA

Halil amca nevi şahsına münhasır kişilerdendir. Mübarek Ramazan Ayında Konak Köprüsünden (belediye meydanı) ikindi namazına gelmek için erkenden yola çıkardı. Yolda kollarını sıvar, durur bi, yanları düğmeli pantolonun paçalarını sıvardı. Uzun çarşıdan aheste aheste yürüyerek Ulu Camiye kadar gelirdi. Onun abdest almak için yolda hazırlık yapmasını kollarını ve paçalarını sıvamasını görenler namaz kılmaya heveslenirdi. Yolda […]

Halil amca nevi şahsına münhasır kişilerdendir. Mübarek Ramazan Ayında Konak Köprüsünden (belediye meydanı) ikindi namazına gelmek için erkenden yola çıkardı.
Yolda kollarını sıvar, durur bi, yanları düğmeli pantolonun paçalarını sıvardı.
Uzun çarşıdan aheste aheste yürüyerek Ulu Camiye kadar gelirdi. Onun abdest almak için yolda hazırlık yapmasını kollarını ve paçalarını sıvamasını görenler namaz kılmaya heveslenirdi.
Yolda onu gören gençler, delikanlılar mantar tabancası patlatır veya ince teli daire ederek arasına mantar konur yürüyenin önüne atılırdı. Böylece mantar patlar. Yolda yürüyen sesten irkilirdi.
Gençler bu hareketi yoldan geçenlere yaptıkları gibi, Halil Amcaya da yaparlardı.
İlk mantar patlamasında Halil Amca şöyle bir bakar, geçer giderdi.
İkinci mantar patlamasında’ “İnnallahe Meassabirin” (Muhakkak ki Allah Sabredenlerle Beraberdir.) der yine yoluna devam ederdi.
Üçüncü mantar patlaması ile sağına soluna bakar. Kimseye bir şey demeden yoluna devam eder. Mırıldanarak ‘’İnnallahe Meassabirin” (Muhakkak ki Allah Sabredenlerle Beraberdir.) der yine yoluna devam ederdi.
Mantar patlaması 4/5 oldu mu; usul usul konuşarak, Çocuklar ben orucum ağzımın da ölçüsü yok. Beni günaha sokman. Mübarek Ramazan tadında gon gayim oldu mu derdi.
Bundan sonra şakada devam edenleri yakalarsa birkaç pataklar. Yakalayamasa da ulan sizi bana Ramazanlık mı verdiler be şarlatanlar diye söylenirdi. Mırıldanarak ‘’İnnallahe Meassabirin” (Muhakkak ki Allah Sabredenlerle Beraberdir .) der yine yoluna devam ederdi.
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana bedel.
Anlatan : Mustafa AYSOY emekli
KAHVELERDE TOMBALA OYNANIRDI
Sene 40 lı, 50 li yıllardı. Kahvelerde tombala oynamak meşhurdu. Radyo televizyon bilgisayar yoktu ki. İnsanlar eğlencelerini kendileri icat ederdi.
Tombala oynanan yerde oyunda birinci Çinko’yu yapan ‘’Çinko’’ diye bağırır.
Oyunu idare eden birinci Çinkonun hediyesini verirken
’’Al aslanım anana bi damalı fıta, ver giysin.’’
İkinci Çinkoyu yapana hediye ‘’Al aslanım sana da bi kara kıvrak, ver anana giysin.’’diye bağırırdı.
Diğer oyunlardaki çinkolarda ise hediyeler ‘’bakır kalaylı dığan, söyle anana bununla ıspanak kavuruversin. Üstüne yumurta çakıverirse bekte güzel olur yani.’’derdi
Diğer Hediyelerde ise ‘’ Al sana ilimken, baban gaz yağı alıverirse, aydınla cık olur her yer.’
Amanın ne hediyeler olurdu, ne hediyeler. Mesela yün çorap, kenarı işlenmiş mendil, yağlık, süpürge, tenekeden saat kabı, hamam tası, fare kapanı, büyük küçük sepetler, mum, çıra, defter, kalem hediye edilirdi. Her hediyeye de mutlaka bir laf eklenir oda oyunun tadını getirirdi.
Nerde o zamanlar paramı var millette. Onbeş kuruş yirmi kuruş para… Ama hediyeler o zaman kullanılacak şeylerdi. Kahveci hediyelerden para kazanmazdı. Kahveye müşteri çekmek için taa o zamandan bunlar olurdu. Yani şimdi ki promosyon demi.
Eğer oyunu idare eden lafazan ise oyunun tadı çıkardı. Bir çok kahvede tombala oynanırdı. Zevklide olurdu. Çinko yapanlar hediye aldım diye sevine sevine evlerine giderdi.
Oyunlar sahura kadar sürerdi.
Hey gidi günler hey, Zaman testere gibi ömrümüzü biçmişte haberimiz yok.
Şimdi bunları anlayan bile kalmadı…
KEÇECİ OMAR AMCA
Ezanın Türkçe okunduğu yıllarda idi. Keçeciler Ramazanda gece çalışırdı. Teravih namazını kılar. Hangi hamam müsait sıra nerede alındı ise oraya yakın camide namaz kılınırdı. Gabaların Ahmet amcanın keçeci hamamında sıra alınır. Namazda Çavuş camisinde kılınacaktır. Keçeci Omar müezzinlik yapar başlar ezan okumaya sıra ‘’haydin namaza haydin namaza’’ diyecek yerde ‘’haydin hamama, haydin hamama’’ diye ezanı okurken zihninde keçecilerin namazdan sonra hamama girmesi var ya kafa oraya gidiverir. ‘’haydin hamama haydin hamama ‘’der. Uzun zaman keçeciler arasında bu konuşulur. Kabri cennet olsun Keçeci Omar çok tecmicaldi. Aceleci iş oluversin bitiversin. Diye gayret ederdi. Öyle olunca da bu gibi zor anlarda çıkıverir karşına .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM