• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Okulda yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtadan öğrencilere burs ve tablet desteği

Okulda yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtadan öğrencilere burs ve tablet desteği

Sandıklı  Barbaros Ortaokulu Müdürü ve Öğretmenleri, devamsızlık yapan öğrenciler için örnek bir proje ile öğrencileri okula sevdirmeyi başardı. Okul Müdürü ve öğretmenler okul bahçesinde 70 metrekare kapalı alanda ve 300 metre karede açık alanda tavuk yetiştirilmeye başladı. Tam donanımlı otomatik yem ve suluk makineleri, folluk ile tavuklara uygun koşullar oluşturulurken kümesin ısınma sistemi de jeotermal […]

Sandıklı  Barbaros Ortaokulu Müdürü ve Öğretmenleri, devamsızlık yapan öğrenciler için örnek bir proje ile öğrencileri okula sevdirmeyi başardı.

Okul Müdürü ve öğretmenler okul bahçesinde 70 metrekare kapalı alanda ve 300 metre karede açık alanda tavuk yetiştirilmeye başladı.

Tam donanımlı otomatik yem ve suluk makineleri, folluk ile tavuklara uygun koşullar oluşturulurken kümesin ısınma sistemi de jeotermal enerji ile sağlanıyor.

Okul Müdürü Salih Bulut önderliğinde çocuklara okulu sevdirmek adına geçen yıl başlatılan proje ile okul bahçesinde bulunan eski kömürlük içerisinde 60 tavuğun olduğu kümese dönüştürüldü. Daha sonra öğretmenlerin destekleri ile büyütülerek tam donanımlı bir tavuk kümesine dönüştürülen alanda şuan 300 tavuk bulunuyor.

Tavuklardan elde edilen yumurtaların satılarak öğrencilere burs verildiğini belirten Okul Müdürü Bulut,  yaptığı açıklamada “Geçen yıl bir uygulama bahçesi yaptık. Fakat bu şekilde değil daha az sayıdaydı. Arkadaşlarımız ile bir araya gelerek bu işi profesyonel yapabilirmiyiz? Daha faydalı olabilirmiyiz? Yumartalarını değerlendire bilirmiyiz? Diye düşündük ve hem fikir olarak böyle bir projeye başladık. Şuanda 300 tane lohmann sandy marka tavuklarımız var. Bunlar yazın Eylül ayının başında geldiler. İçinin ekipmanları, binanın yapılması belirli bir süreç aldı. Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın ciddi gayretleri var. Günlük yumurta verimimiz çok güzel, yem girdisi noktasında çok büyük ihtiyaçlarımız oluyor. Sayın Valimiz ve yardımsever vatandaşlardan bu konuda destek bekliyoruz. Yem sponsoru olan bazı firmalar ile bu projeyi devam ettiriyoruz ancak, yem karşılama konusunda ciddi sıkıntılarımız var” dedi.

-‘Yumurtadan elde edilen gelir, öğrencilere burs olarak dönüyor’

300 tavuktan yüzde 90 gibi bir verim sağladıklarını aktaran Bulut, şunları söyledi:  “Sürekli devamsızlığı olan öğrencileri dışarıdan kurtara bilmek ve okula kazandırmak. Okulunda kendi içerisinde yerliliğini artırmak ciddi manada kendi içinde iç dinamiklerini çalıştırıp, dışarıda ve içeride öğrencilerimize yardımcı olmaktı amacımız. Şuanda 19 öğrenciye burs vermeye çalışıyoruz kendi imkanlarımız ile, bunlardan bir kısmı kendi öğrencimiz, bir kısmı da üniversite de okuyan öğrencilerimiz. Yardımseverlerin yem destekleri ile bu projeyi devam ettirmeye çalışıyoruz. Adana’dan bir veteriner de ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veriyor. Kümesimiz tam donanımlı otomatik yemlik, suluk, havalandırma ve sanjet ile sınması sağlanıyor” diye konuştu.

-“Üretilen yumurtalar öğretmen ve marketlere satılıyor”

Okuldaki kümeste üretilen yumurtaların öğretmenler ve marketlere satıldığını aktaran Bulut, “Bu projenin yarıda kalmaması adına bazı market ve öğretmen arkadaşlara yumurtaları satıyoruz. Cumartesi, Pazar günü de okuldayız ve burada hayvanlara bakıyoruz. Farklı noktalarda gelirlerimiz olur ise okul içerisinde teknoloji laboratuvarı kurmak istiyoruz. Mini İHA ve SİHA projelerimiz var onları yapmayı planlıyoruz” dedi.

-‘Tavuklara öğretmenler dönüşümlü olarak bakıyor’

Öğretmenler arasında dönüşümlü olarak tavuklara bakıldığını ifade eden Bulut, içerisinin temizliğini bir aile tarafından yapıldığını ve tavuk bakımlarının da dönüşümlü olarak yaptıklarını belirtti. Öğrencilerin yoğun ilgisi olduğunu belirten Bulut, “Öğrencilerimiz burada yoğun ilgi gösteriyordu. Pandemi sürecinde de öğretmenlerimiz hafta sonu da dahil geliyor yumurtaları topluyor ve bakım işlemlerini yapıyor. Yakında oturan öğretmenlerimiz buraya gelerek zaman geçiriyor” dedi.

-“Gelirlerin bir kısmı ile öğrencilere tablet”

Gelirlerini artırdıkları zaman öğrencilere destek amacıyla tablet desteğinde bulunacaklarını aktaran Bulut, “Seviyemiz biraz daha düzelir ise bu pandemi döneminde evlerinde olan ve tableti olmayan erişim noktasında sıkıntı çeken öğrencilere tablet desteği yapacağız. Buradan gelen gelirin tamamen öğrencilerin istifasına sunulması açısından çalışmalarımız olacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM