• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Leylekler 15 yıldır elektrik direğine yuva yapıyor

Leylekler 15 yıldır elektrik direğine yuva yapıyor

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine bağlı Oda köyünün meydanında bulunan elektrik direğine leylekler, 15 yıldır düzenli olarak yuva yapıyor. Her yıl düzenli olarak köy meydanındaki direkte bulunan yuvalarına dönen leylekler buraya yumurta yaparak yavrularını büyüttükten sonra tekrar göçe başlıyor. Oda köyü halkı, her yıl aynı noktaya gelen leyleklerin yuva yapması için elektrik direğinin yaklaşık 20 metre ilerisine […]

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine bağlı Oda köyünün meydanında bulunan elektrik direğine leylekler, 15 yıldır düzenli olarak yuva yapıyor.

Her yıl düzenli olarak köy meydanındaki direkte bulunan yuvalarına dönen leylekler buraya yumurta yaparak yavrularını büyüttükten sonra tekrar göçe başlıyor.

Oda köyü halkı, her yıl aynı noktaya gelen leyleklerin yuva yapması için elektrik direğinin yaklaşık 20 metre ilerisine ağaçtan direk yaptı. Ancak leylekler elektrik direğine yuva yapmaktan vazgeçmedi. 7 yıl önce leylek yuvasında elektrik hattından kaynaklandığı düşünülen yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın sonrası yuva yanarak kül oldu. Leylekler ise yangından kısa süre sonra yanan yuvalarını tekrar yaptı.

15 yıldır aynı direğe yuva yapan leylekler bu yıl da geldi. 2 leylek direğin üzerine yuva kurdu. Bölge halkı da leylekleri rahatsız etmemek için özen gösteriyor. Köy halkı, leylekleri ‘baharın müjdecisi’ olarak nitelendiriyor.

Köy sakinlerinden İrfan Çetinkaya, “Bu leylekler 15 senedir burada. Buraya yuva yapıyor. Bizde onlara bakıp kollamaya çalışıyoruz. Daha önceleri zarar görmesin diye birkaç yıl yuvalarını bozmaya çalıştık. Ancak buraya alıştıkları için yine yuvalarını yapıyorlar. Köyün neşesi haline geldiler” diye konuştu.

Bir diğer köy sakini Rahmi Uğur ise, yuvaları yıkılsa dahi her yıl düzenli olarak leyleklerin geldiğini ve bu durumu köy halkı olarak alıştıklarını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM