• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Haşhaş tarlalarındaki renk cümbüşü fotoğraf tutkunlarını cezbediyor

Haşhaş tarlalarındaki renk cümbüşü fotoğraf tutkunlarını cezbediyor

Afyonkarahisar’ın ismi ile özdeşleşmiş Haşhaş (afyon) bitkisi çiçek açmasıyla birlikte fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline geliyor. Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde çiçek açan haşhaş bitkisini görüntülemek isteyen fotoğraf tutkunları yol Afyonkarahisar – Antalya karayolu ve Sandıklı’ya bağlı köylerde bulunan haşhaş tarlalarında mor, beyaz çiçek açan ve tarla içerisinde yabani otlardan kırmızı gelincikler ile mor açan hazeran bitkisi […]

Afyonkarahisar’ın ismi ile özdeşleşmiş Haşhaş (afyon) bitkisi çiçek açmasıyla birlikte fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline geliyor.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde çiçek açan haşhaş bitkisini görüntülemek isteyen fotoğraf tutkunları yol Afyonkarahisar – Antalya karayolu ve Sandıklı’ya bağlı köylerde bulunan haşhaş tarlalarında mor, beyaz çiçek açan ve tarla içerisinde yabani otlardan kırmızı gelincikler ile mor açan hazeran bitkisi görüntüsü görsel şölen oluşturuyor.

Renk cümbüşünü resimleyebilmek için bir yıl beklediklerini ifade eden amatör doğa fotoğrafçısı Asım Yıldız, gazetecilere 3 rengin uyumunu yakalayabilmenin güzel olduğunu söyledi.

Bu durumun ender rastlanan bir zaman olduğunu belirten Yıldız; “Bu renklerin bir arada buluşması çok ender rastlanan bir zaman. Harika bir manzara oluşturuyor. Bizim gibi bu durumu gören vatandaşlar resim çekmeye geliyor ve güzel kareler yakalamaya çalışıyor. Belki tarlanın içerisine girmemiz tarla sahibi ve tarla için iyi bir şey değil ama, bizim gibi fotoğraf tutkunları için bulunmaz bir nimet. Tarlada gelincik, haşhaş bitkisinin beyaz ve mor çiçeklerinin yanında yabani mor çiçekli hezaran bitkisi bu tarlada aynı anda çıkmış. Tarla için gelincik ve hezaran istenmeyen bir bitki ancak bu tarlada en zayıf yerinde yetişmiş ve görsel şölen oluşmuş. Bu sene yağışlar çok olduğu için, haşhaşın bazı bölgeleri sudan zarar görmüş çürümüş ve o çürüyen bölgelerde de haşhaş gillerden olan bir bitki gelincik ile yabani hezaran bitkisi çıkmış. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde haşhaş ekimi yapılıyor ancak Afyonkarahisar’ın da ismini aldığı haşhaş yani afyon bitkisi bu bölgede daha fazla ekim yapılan bir bitki” dedi.

-‘Bu anı fotoğraflamak için 1 hafta 10 gün gibi kısa bir süre var”

Mayıs ayının son ve Haziran ayının başlangıçlarında bu görsel şöleni görmenin mümkün olduğunu ifade eden Yıldız; “İklimin değişikliğine göre bazı bölgelerde farklılık gösterse de Afyonkarahisar’da Mayıs ayının son haftası ve Haziran ayının ise ilk haftası haşhaş çiçek açar. Haşhaşı fotoğraflamak için fotoğrafçıların kısa bir süresi var 3-5 gün gibi bir sürede haşhaş çiçeklerini döker, bu döngü 1 hafta 10 gün devam eder sonra haşhaş kozalak yapmaya başlar. Olgunlaşır ve kozalak içerisinde de haşhaş yetişmeye başlar. Çiçek döneminde bu anı yakalayamazsak bir yıl daha beklemek zorunda kalırız.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM