• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kaymakam Eflatun Can Tortop, patatesli köy ekmeği yapılışını inceledi

Kaymakam Eflatun Can Tortop, patatesli köy ekmeği yapılışını inceledi

Sandıklı ilçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, eşi Reyhan Tortop ile birlikte ilçenin meşhur lezzeti patatesli köy ekmeğinin yapılışını inceledi. İlçeye bağlı Karacaören köyünde Sami ve Gönül Öztürk çiftine ait taş fırında üretimi yapılan patatesli köy ekmeğinin yapılış aşamalarını inceleyen Kaymakam Eflatun Can Tortop içerdiği patates katkısı ile köy ekmeğinin bayatlamasının gecikmesinin güzel bir şey olduğunu […]

Sandıklı ilçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, eşi Reyhan Tortop ile birlikte ilçenin meşhur lezzeti patatesli köy ekmeğinin yapılışını inceledi.

İlçeye bağlı Karacaören köyünde Sami ve Gönül Öztürk çiftine ait taş fırında üretimi yapılan patatesli köy ekmeğinin yapılış aşamalarını inceleyen Kaymakam Eflatun Can Tortop içerdiği patates katkısı ile köy ekmeğinin bayatlamasının gecikmesinin güzel bir şey olduğunu ifade etti.

Patates katkısı ile birlikte 50 kilogramlık bir çuval undan 38 -40 arası ekmek çıktığını ifade eden fırın ustası Sami Öztürk, pişen ekmeklerin ortalama 1 kilo 500 gram ile 1 kilo 750 gram arasında olduğunu ifade etti.

Her bölgenin kendine göre kültürü ve hamur işleri bulunduğunu ve bu tür ürünlerle bölgelerin tanındığını ifade eden Kaymakam Eflatun Can Tortop, “Bizim sıla-i rahime gittiğimiz zaman o bölgede fırınlarda şekerli, tahinli pideler olur. Buranın patatesli ekmeği gibi oda oraya özgü bir ürün. Her yörenin kendine has özel kültürleri var. Gıda ve mutfak ürünlerinin kullanış biçimleri yöreden yöreye değişiklik gösteriyor. Bur da aynı şey patatesli ekmek olarak buraya has bir ürün olarak farklı bir lezzet ile karşımıza çıkıyor. Uzun raf ömrü ile de patatesli köy ekmeği bölgede tanınan ve tüketimi oldukça fazla olan damaklara hitap eden bir ürün, bugün meşhur patatesli köy ekmeğimizin lezzete dönüşme aşamalarını inceleme fırsatı bulduk” dedi.

Daha sonra fırın küreğini eline alan Kaymakam Eflatun Can Tortop, köy ekmeğini fırına vererek pişirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM