• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hüdai Kaplıcaları’ndaki Roma Hamamı

Hüdai Kaplıcaları’ndaki Roma Hamamı

Aberkios’un Hayatı kitabında imparator Marcus Aurellius’un kızı Lucilla’nın iyileştirilmesi karşılığında Hüdai Kaplıcaları’na (Hieropolis’e) bir mimar göndererek hamam yaptırdığını öğreniyoruz. Bu hamamın nerede olduğu hakkında yaptığımız araştırmalarda kaplıcamızın 2 bin yıl önce bugünkü yerinden 10-15 metre daha yüksekte olan Nuri Ağa Çiftliği’nin güney kısmında olduğu, sıcak suların aktığı yerlerin izlerinin hala görüldüğü, bugün eşya müzesi olan […]

Aberkios’un Hayatı kitabında imparator Marcus Aurellius’un kızı Lucilla’nın iyileştirilmesi karşılığında Hüdai Kaplıcaları’na (Hieropolis’e) bir mimar göndererek hamam yaptırdığını öğreniyoruz. Bu hamamın nerede olduğu hakkında yaptığımız araştırmalarda kaplıcamızın 2 bin yıl önce bugünkü yerinden 10-15 metre daha yüksekte olan Nuri Ağa Çiftliği’nin güney kısmında olduğu, sıcak suların aktığı yerlerin izlerinin hala görüldüğü, bugün eşya müzesi olan yerde suların dağıtım havuzu olduğunu bulduk.
Yine 1935 yılında Sandıklı Belediyesi’nin çıkardığı Uray Dergisi’nde “Hüdai Kaplıcası, şimdiki yerinin doğusundaki tepenin üzerindeyken herhangi yıprantı veya sebeple suyunun önündeki dereye düştüğü tepedeki hamam eserlerinden anlaşılmaktadır” yazıyor ve bu hamama ait sütunların iki tanesinin o zaman yapılmakta olan Ali Çetinkaya İlkokulu’na getirildiği belirtilmekte. Bu Roma hamamının kesin yeri kaplıcaya girişte sağ tarafta eski jandarma karakolunun arkasındaki tarlanın içindedir. Burada yapılan bir su kanalı kazısında hamama ait temeller ve sütun başlıkları görülmüştür. Bugün bile bu tarlaya uğramanız durumunda hamam yıkıntılarına dair birçok parça görülmektedir. Bu hamamın yapılması için Marcus Aurellius bir para bastırmış olup paranın ön yüzünde İmparatorun hanımı Faustina arka yüzüne Kibele figürü, Hieropolis ve Aberkios’un Roma’ya gitmesinin sağlayan Pollio’nun ismi gözüküyor. Bu para şimdi, Afyon Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. O zamanki Roma hamamlarının ortak özelliği ortada büyük üzeri açık bir havuz, etrafı sütunlarla kapalı alan, gelenlerin kalacağı yer ve o zamanın Askelepion kütlü denen tedavi merkezleri bulunuyordu.
Not: Fotoğraftaki Roma hamamı, ayakta olan bir yapıttır. Sandıklı’daki yıkılmış durumdadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM