• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hemşehrimiz AKÇİL’den tarihi imza

Hemşehrimiz AKÇİL’den tarihi imza

Ayasofa’nın ibadete açılmasına imkan tanıyan ve Bakanlar Kurulu Kararının iptal edilmesinde imzası bulunan Danıştay 10. Daire Başkanı hemşehrimiz Yılmaz Akçil’in bu kararda imzasının olması Sandıklı halkı tarafından gurur ve sevinçle karşılandı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet […]

Ayasofa’nın ibadete açılmasına imkan tanıyan ve Bakanlar Kurulu Kararının iptal edilmesinde imzası bulunan Danıştay 10. Daire Başkanı hemşehrimiz Yılmaz Akçil’in bu kararda imzasının olması Sandıklı halkı tarafından gurur ve sevinçle karşılandı.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştayda dava açtı. Davayı duruşmalı inceleyen Daire, 2 Temmuz’daki duruşmada tarafları dinledi. Duruşmanın ardından dosyayı inceleyen Danıştay 10. Daire kararını verdi. Danıştay 10. Daire kararında, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay 10. Dairesinin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptaline ilişkin kararının gerekçesinde, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde bulunduğu, cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi. Verilen karar tüm Türkiye’de sevinçle karşılanırken, Afyonkarahisar ve Sandıklı halkı Danıştay 10. Daire Başkanı Yılmaz Akçil’in kararda imzasının bulunmasından gurur ve mutluluk duydu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM