• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Göğüs Hastalıkları uzmanı uyardı “Geçmeyen öksürüğe dikkat!!”

Göğüs Hastalıkları uzmanı uyardı “Geçmeyen öksürüğe dikkat!!”

Afyonkarahisar Sandıklı Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Celal Doğan vatandaşların son dönemlerde öksürük şikayeti ile hastaneye başvuruda yoğunluk oluşturduğunu belirtti. Uzamış öksürük şikayeti ile başvuran hastaların “Acaba Covid-19 salgını geri mi döndü?” endişesi ile Sandıklı Devlet Hastanesine başvurduklarını ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Celal Doğan yaptığı açıklamada, yapılan Covid-19 testlerinin negatif çıktığını belirtti. […]

Afyonkarahisar Sandıklı Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Celal Doğan vatandaşların son dönemlerde öksürük şikayeti ile hastaneye başvuruda yoğunluk oluşturduğunu belirtti.

Uzamış öksürük şikayeti ile başvuran hastaların “Acaba Covid-19 salgını geri mi döndü?” endişesi ile Sandıklı Devlet Hastanesine başvurduklarını ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Celal Doğan yaptığı açıklamada, yapılan Covid-19 testlerinin negatif çıktığını belirtti.

‘Kovid-19 dönemi öncesine, mevsimsel influenza salgınlarına geri döndük’

Covid öncesi alışkanlıklara geri dönüldüğünü ifade eden Dr. Doğan; “Hastalarımız genelde uzamış öksürük şikayeti ile başvuruyorlar. Bu hastalarımız tedirgin olarak “Covid-19 salgını geri mi döndü?” sorularını bizlere iletiyorlar. Aslında yaptığımız test ve çalışmalarda genelde covid testlerimiz negatif çıkıyor. Kış döneminde, Covid öncesi dönemlerde olduğu gibi, yeni bir salgınımız yok. Eski alışkanlıklarımıza geri dönüyoruz. İnfluenza diye tabir edilen bir salgın mevcut bu aralar. Bu influenza öncelikle çocuk hastalarımızda olmak üzere, sonra da yetişkinlere geçmek suretiyle bir salgın yaratmakta. Bu salgına bağlı olarak da hastalarımızda ‘uzamış öksürük’ dediğimiz bir şikayet mevcut. ‘Uzamış öksürük’ dediğimiz şey ise, 2 haftayı geçen öksürüklere biz ‘uzamış öksürük’ diyoruz. 2 haftaya kadar olan öksürüklerimizi biz enfeksiyona bağlı olarak kabul ediyoruz. İki haftayı geçtiği andan itibaren biz bu öksürüklerimizi alerjen bir yapıya veya iyileşmeyen viral hastalığa bağlı olarak görebiliyoruz. Eğer ki, iki haftayı geçmiş bir öksürüğümüz var ise, mutlaka bir sağlık kuruluşuna hekimimize başvurmamız gereklidir. Eğer başvuruda bulunamıyor isek de evde ılıman, ılık içecekler içerek öksürüğümüzü tedavi etmeye çalışabiliriz” dedi.

‘Şuan viral bir salgın var’

Sandıklı Devlet Hastanesinde yapılan çalışmalara göre, mevsimsel viral bir salgın olduğunu ifade eden Dr. Doğan şunları söyledi: “Bu hastalığın seyrine bakacak olur isek, hastalık öncelikle çocuk yaş gurubu dediğimiz hastalarımızda başlamakta. Yani okullarda öncelikle bir salgın haline gelmekte, ve bu çocuk hastalarımızın eve bu mikrobu ve virüsü taşımasıyla beraber yetişkinlerimize bulaşmakta. Böylelikle ilçe çapında bir salgına neden olmakta. Bu da genelde dediğimiz gibi çocukluk çağında iki tane önemli bir virüs etkenimiz var birisi tıp dilinde RSV diye geçen virüs etkeni, diğeri ise halk arasında daha çok bilinen influenza kaynaklı olmakta bu şekilde önce çocuklarımızda ve sonra yetişkinlerde bir salgına ve salgınla birlikte de hastalarımızda daha çok görmüş olduğumuz uzamış öksürük ve burun akıntısına neden olmakta” diye konuştu.

   

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM