• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Biçer döverler hasat için hazırlanıyor

Biçer döverler hasat için hazırlanıyor

İlçemiz Sanayi Sitesi’nde biçerdöverler bakıma alınarak hasat için son hazırlıklar yapılıyor. Bakım ve hazırlıkları tamamlanan biçerler de Nisan’nın 25’inden itibarenhasat mevsiminin yaklaştığı yörelere yolculuk edecek. İlçede yaklaşık 110 biçerin olduğu belirtilirken, biçerine son bakımlarını yaptıran Mustafa Okça, biçerdöverlerin bakımlarının Mart ayı itibariyle başladığını belirtti. Hasat sezonuna İzmir’den Nisan ayı sonlarında başladığını belirten Okça, “Nisan’nın 25’inden […]

İlçemiz Sanayi Sitesi’nde biçerdöverler bakıma alınarak hasat için son hazırlıklar yapılıyor.
Bakım ve hazırlıkları tamamlanan biçerler de Nisan’nın 25’inden itibarenhasat mevsiminin yaklaştığı yörelere yolculuk edecek. İlçede yaklaşık 110 biçerin olduğu belirtilirken, biçerine son bakımlarını yaptıran Mustafa Okça, biçerdöverlerin bakımlarının Mart ayı itibariyle başladığını belirtti.
Hasat sezonuna İzmir’den Nisan ayı sonlarında başladığını belirten Okça, “Nisan’nın 25’inden sonra hasat sezonuna başlıyoruz. Şuanda ekinler sarardı. İzmir, Uşak, Kütahya, Bursa’dan başlıyoruz ve buradaki ekinlere dönüyoruz. Arpa, buğday, ayçiçeği ve son olarak darı hasatı yapıyoruz. Sonra 12’inci ayda tekrar biçerimizi bakıma alıyoruz. A’dan Z’ye bütün parçaları sökülüyor ve yaklaşık 10 ila 15 bin lirası bir bakım masrafı gidiyor. Hasat sezonuna bir biçer için operatör, yağcı ve 2 yardımcı olmak üzere 4 kişi hasada gidiyoruz ve 4,5- 5 ay evden ayrı kalıyoruz” dedi.
‘Ekinde dane kaybı ve yangını önlemek adına bakım yapıyoruz”
Bizçerdöverleri hasat sezonuna hazırlayan biçerdöver tamircisi Salih Sarı, Nisan ayında biçerleri gönderdiklerini belirtti.
Ağustos ayına kadar hasatların deva ettiğini belirten Sarı, “Arpa, Buğday biçimi bittikten sonra darı hasatı başlıyor. Kasım ayına kadar biçimler devam ediyor. Biçimlerin bitiminde biçerdöverleri tekrar ağır bakıma alıyoruz. Mayıs ayına kadar tekrar bakımda kalıyor. Yürüyen fabrikaların bakımlarını yapmadığımız zaman randumanlı çalışmıyor. Dane kaybı yaşanmaması ve ekinlerde yangın çıkarmaması adına biçerlerin bakımını her dönem düzenli olarak yapıyoruz. Hem çiftçiyi hemde biçerciyi mağdur etmemek adına bakımların yapılması önemli. Bizde kimseyi mağdur etmemek adına elimizden geldiği kadar bakımlarını yapıyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM