• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Atık malzemelerden  oğlu için cip yaptı

Atık malzemelerden oğlu için cip yaptı

Afyonkarahisar’ın Veysel Karani Mahallesinde oturan 47 yaşındaki motosiklet ve saç ustası İbrahim Dinarlı atık malzemeleri kullanarak oğlu için askeri cip yaptı. Pandemi nedeniyle dışarıya çıkmayan İbrahim Usta, atık malzemeleri kullanarak askerde gördüğü ve yapmayı hayallediği cip’i evinin bahçesinde oluşturduğu küçük atölyede yaptı. Afyonkarahisar’da meslek lisesi motor bölümünde okuyan oğlu Alperen’nin sürekli kendisi için araç yapma […]

Afyonkarahisar’ın Veysel Karani Mahallesinde oturan 47 yaşındaki motosiklet ve saç ustası İbrahim Dinarlı atık malzemeleri kullanarak oğlu için askeri cip yaptı.

Pandemi nedeniyle dışarıya çıkmayan İbrahim Usta, atık malzemeleri kullanarak askerde gördüğü ve yapmayı hayallediği cip’i evinin bahçesinde oluşturduğu küçük atölyede yaptı. Afyonkarahisar’da meslek lisesi motor bölümünde okuyan oğlu Alperen’nin sürekli kendisi için araç yapma isteğini geri çevirmediğini belirten baba İbrahim Dinarlı ustalığını Atık saç malzemelerini kullanarak 4×2 cip yaparak gösterdi. Aracın motor ve amortisörleri hariç hepsini kendisi tasarlayan motor ve saç ustası Dinarlı askerde gördüğü aracın bire bir aynısını yaptığı için de mutlu olduğunu belirtti. Pandemi nedeniyle atölyesinde bolca çalışma vakti bulduğunu belirten Dinarlı yaptığı açıklamada aracın mahalledeki vatandaşlar tarafından da beğenildiğini belirtti. Bir araçta olması gereken her şeyi düşündüğünü anlatan İbrahim Usta, “Pandemi nedeniyle elimiz çok boş kaldı. Oğlumda ne zamandır kendisi için bir araç yapmamı istiyordu. Bende bahçemdeki atölyemde çalışmalara başladım. Askerde bu tip araçlara hevesim vardı. Yaklaşık 1 aylık çalışma sonucunda böyle bir model ortaya çıkardım. Ben motor ve saç ustasıyım. Kafamda tasarladığım proje ile bu sonucu ortaya çıkardık. Aracımız 4×2 ilerleyen zamanda 4×4’e çevirmeyi planlıyorum. Tamamen atık malzemelerle yaptık aracımızı. İlk önce aracın profiller ile iskeletini yaptık. Daha sonra dış kaplamalarını saçlar ile kapladık. Direksiyonu bir araçtan çıkma, amortisörler ve motor hariç tamamen kendi el emeğimle yaptığım bir araç. Benzinli 250 cc bir araç. Kazalı bir motosikletin motorunu taktık. 4 zamanlı 5 ileri ve 5 geri vitesli ve soğutmalı bir araç” -“Bir araçta olması gereken her şeyi yaptık” Atölyesinde yaptığı cipe farlarından, kornasına, sinyallerinden aynası ve camlarına kadar her şeyi yaptığını belirten Dinarlı “ bir araçta olması gereken her şey var. Emniyet kemerlerine kadar yaptık. İmkanım olsa daha güzel şeyler yapabileceğimi düşünüyorum. Atık malzemelerden birçok şey yapılabilir. Daha başka modeller yapmayı da düşünüyorum. Aracıma o istediği için oğlumun ismini koydum. Oğlum için yapamayacağım şey yoktur” dedi. – “Kafamda tasarladığım aracı, çizime dökmeden yaptım” Aracı hayalinde tasarladığını ve plan proje çizmeden kafasında tasarlayarak yaptığını belirten Dinarlı; “Aracı kafamda tasarladım ve şaseden yapmaya başladım. Hayalimde canlandırarak yaptım ve ölçü ve çizim yapmadan kafamdaki planı uyguladım. Bu şekilde bir araç çıktı ortaya”dedi. -“Babamdan istedim, birlikte yaptık” Babasından sürekli araç yapmasını istediğini belirten Alperen Dinarlı, kendisinin de motor bölümünde öğrenci olduğunu motor kısmında babasına yardım ettiğini belirtti; “Babamla birlikte gece gündüz boş zamanlarımda yardım ettim ve bu aracı yaptık. Boş arsa ve arazilerde trafiğe kapalı alanlarda araca biniyorum. Babama teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM