• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Amasya’daki Camiye Sandıklı’dan Dev Âlem

Amasya’daki Camiye Sandıklı’dan Dev Âlem

Amasya’nın Suluova İlçesinde yapımı süren Yeni Şeker Cami’nin 5 buçuk metrelik dev alemi, Sandıklı’dan yola çıktı. Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesinde yaşayan bakır ustası iki kardeşin tamamen el işçiliğiyle ürettiği 5 buçuk metrelik dev bakır minare alemi, Amasya’nın Suluova İlçesinde yapılan Yeni Şeker Cami’ni süsleyecek. Afyonkarahisar’da 3 kuşaktır dededen toruna bakırcılık ile uğraşan Üstün ailesinden Ali ve […]

Amasya’nın Suluova İlçesinde yapımı süren Yeni Şeker Cami’nin 5 buçuk metrelik dev alemi, Sandıklı’dan yola çıktı.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesinde yaşayan bakır ustası iki kardeşin tamamen el işçiliğiyle ürettiği 5 buçuk metrelik dev bakır minare alemi, Amasya’nın Suluova İlçesinde yapılan Yeni Şeker Cami’ni süsleyecek. Afyonkarahisar’da 3 kuşaktır dededen toruna bakırcılık ile uğraşan Üstün ailesinden Ali ve Alper Üstün kardeşler tarafından tamamen el işçiliği ile 5 buçuk metre uzunluğunda ve 350 kilogram ağırlığında olan bakır minare alemi, Amasya’nın Suluova İlçesine doğru yola çıktı. 2 metre kazan çapı, 350 kilogram ağırlığa sahip tamamen el işçiliği ve bakırdan yapılan dev alem Suluova Yeni Şeker Cami’ne gönderildi. Sandıklı ilçesinde bakırcılık ile uğraşan Üstün ailesi tarafından hazırlanan dev minare aleminin yapımı yaklaşak 45 gün sürdü. Tamamen el işçiliği olan heybetli alem Amasya’ya gönderildi.

Sandıklı ilçesinde bakırcılık ile uğraşan Üstün ailesi tarafından hazırlanan dev minare alemi, Amasya Suluova ilçesinde Şeker Camii’nin minaresini süsleyecek. Ali ve Alper Üstün kardeşler tarafından yaklaşık 1,5 aylık çalışma soncunda 2 metre kazan çapı, 350 kilogram ağırlığında ve 5 metre 30 santimetre yüksekliğinde tamamen el işçiliği ve bakırdan yaptıkları dev alemi, Amasya ili Suluova ilçesindeki Şeker Camii’ne gönderdi. Yaptıkları alemlerin yurt içi ve yurt dışına gönderildiğini ifade eden Ali Üstün yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 1,5 aydır 4 kişinin çalışması ile tamamen el işçiliği olan bu alemi yaptık. Amasya, Suluova ilçesine göndereceğiz. Yurt içinde birçok ilimize alem yaptık. Amerika, Almanya gibi ülkelere de yaptığımız ürünleri gönderiyoruz. Önümüzdeki günlerde de bir Amerika projemizi tamamlayacağız. Tamamen el işçiliği ve çekiç ve örs ile fabrikasyon olmadan ürünlerimizi hazırlıyoruz” dedi. “Yurt Dışından Yoğun Bir Talebimiz Var” Aile olarak mesleği devam ettirdiklerini ifade eden Alper Üstün ise, Türkiye’de ender yapılan mesleklerden birisini icra etmenin mutluluğunu duyduklarını ifade etti. Üstün, “Sandıklı’da şu anda 2 bakırcı dükkanı kaldı. Osman amcamız var, o da emekli, çırak bulamadığı için bırakmak üzere, biz bu mesleğin son nesilleriyiz. Yurt dışından yoğun bir talebimiz var. Almanya, Kenya, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden talep olduğu gibi yurt içinde de yoğun bir talep oluyor. Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM