• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ali Özeski’nin kaleminden, “Murat AKŞİT”

Ali Özeski’nin kaleminden, “Murat AKŞİT”

2020 yılının Aralık Ayının ilk günleri Sandıklı’mız da yaprak dökümü baya bi hızlı oldu. Bunlardan birisi de Belediye Başkanlarımızdan Murat AKŞİT idi. Murat Akşit’le Sandıklı Belediye başkanları dosyası hazırlığımda yanına vardım. Kelam’dan önce selam! Üç, beş lafın belini kırdık. Güzel bi sohbet oldu. Ben o sohbeti yazıya dökmüştüm. Yazı arşivimizde duruyordu. Murat Abi, bu Pandemi […]

2020 yılının Aralık Ayının ilk günleri Sandıklı’mız da yaprak dökümü baya bi hızlı oldu. Bunlardan birisi de Belediye Başkanlarımızdan Murat AKŞİT idi. Murat Akşit’le Sandıklı Belediye başkanları dosyası hazırlığımda yanına vardım. Kelam’dan önce selam! Üç, beş lafın belini kırdık. Güzel bi sohbet oldu. Ben o sohbeti yazıya dökmüştüm. Yazı arşivimizde duruyordu. Murat Abi, bu Pandemi döneminde hakka yürüyünce herkes gibi üzüldük, hüzünlendik. Ama hiç kalan olmadığını bildiğimiz bu dünyada üzülmek neye yarar. Ona Rahmet dilemek, Dua etmek, Fatihalar göndermeyi görev addettik. İnanıyorum ki bi çok kişi hayırla yâd ediyor. Murat Abi Allah taksiratını af etsin. Yerin nur dolsun.

MURAT AKŞİT

27 Mart 1994 – 18 Nisan 1999 DYP’den Sanıklı Belediye Başkanı Sayın MURAT AKŞİT  kimdir. Bize kendinizden bahsedermisiniz?

1954 Yılında Sandıklı’da doğdum. ilk, orta ve lise tahsilimi Sandıklı’da tamamladım. 1979 Yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi  İKTİSAT-İŞLETME bölümünden mezun oldum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

İş hayatına ticaretle atıldım. Malum kuyumculuk Sarraf olarak işyeri açtım.

DYP kuruluşundan bu yana ilçe teşkilatında yer aldım. 1986-1994 Mart ayına kadar İlçe Başkanlığı yaptım. 1989-1994 Yılları Belediye Meclis üyeliği

-Sayın başkan hizmetleriniz için projelerinizden neler dersiniz? Başkanlık döneminizde neler yaptınız?

Daha sonra 27 Mart 1994 Yılında yapılan seçimlerde Belediye Başkanı oldum. 1999 Yılında Başkanlık görevim bitti.

Halen iş hayatıma ticaretle devam etmekteyim.

Kutsal bir görev bildiğim siyasi yaşamımda ve Belediye Başkanlığına seçilmeden önce Liyakat, Dürüstlük, Hizmet ve yapacaklarım için ne söz verdiysem bugün onları yerine Getirmenin gururunu yaşıyorum.

Hemşerilerimizin bana olan güven duygularını ve manevi desteklerini her zaman yanımda bir güç olarak gördüm. Planlı, Programlı EKONOMİK İlçemizin sorunlarını çözümleyen çağa uygun meğa yatırımlara ağırlık veren güler yüzlü, kavgacı olmayan, birlik ve beraberliğimizi bozmadan, bana verilen desteğe gölge düşürmeden, Başımız dik Alnımız açık bir şekilde çalıştık.

Dönemimize kadar hiçbir yönetimin cesaret ve hayal dahi edemediği MEGA(SANJET)yatırım ve hizmetleri gerçekleştirdik.

Sandıklımızın sorunlarını ve hizmetlerini çok kısa vadeli düşünmedik dedikodulara kulak vermedik.

Geleceği ve Gelecek nesillerimizi düşünmek zorunda idim. Hep zoru seçtim ve MEGA yatırımlar gerçekleşti.

Bulunduğum makam beni hiçbir zaman şımartmadı aksine tecrübe ve olgunluk kazandırdı.

Göreve geldiğim günün heyecanını hala yaşıyorum.Bu heyecan öyle bir duygu heyecan ki Sandıklıyı layık olduğu hizmetlere kavuşmuş görmek, MEGA projeleri tamamlamış bir SANDIKLI heyecanı ile koşturduk ….

Bu bir hizmet yarışı, bizden sonra görev alan arkadaşlarımızın bu hizmeti daha ilerilere taşıması arzumuz.

-Sayın Başkan seçim öncesi dağıttığın broşürden yapamadığın bir sözün var mı?

Görev sürem içerisinde söz verip de yapamadığım hemen hemen hiçbir projem kalmadı. Bu demek değil ki, Sandıklı’nın hizmetleri bitti, bitmez, halada bitmedi önemli olan hizmetlerin devamıdır. Nüfus hızla çoğalıyor. Dolayısıyla yeni yeni sorunlarda nüfusla birlikte çıkacaktır.

Görev süremde MEGA PROJELERİMİZDEN olan en büyük hayalim SANJET idi. Hayal dediler, olmaz dediler, yapamaz dediler, önümüze engel koydular, sabote ettiler, tehdit ettiler, ama hiçbir şey ve güç bizim inandığımız bu davadan, projeden döndüremedi, çok az sayıdaki Bu Projemize destek olanlarla yolumuza devam ettik ALLAH’IMA şükür mahcup olmadık. Üç yıl gibi kısa bir zamanda Kaplıcamıza Tarihinde ilk defa 2 adet Sıcak su Derin kuyusu açarak Sandıklımıza getirdik evlerimizi ve iş yerlerimizi  hem ısıttık hem de  banyo ve mutfaklarda, kullanıma verdik. Ayrıca kaplıcamızdaki otellerimize ve Apartlarımıza kullanıma verdik.

Burada hizmetlerimizi tek tek saymak istemiyorum, ama birkaç hizmetimizi de söylemeden geçemeyeceğim;

*Kaplıcalarımızı Tedavi hizmetleri kapsamına aldırdık. (Emekli Sandığı-SSK-Bağ-kur)Kapsamında olanları ücretsiz faydalanma imkânı sağladık.

*Kaplıca Kardelen Çamur Banyoları

*Kaplıca Orkide Aile Havuzları

*Kaplıca Ana Malzeme Deposu

*Kaplıca Sıcak su Derin Kuyuları

*Kaplıca Soğuk su Derin Kuyuları

*İlk defa Sandıklı Termal festivalini 4 Yıl gerçekleştirdik (Maalesef devam ettirilmedi)Hafızalar zorlanırsa o zaman daha Afyon’da fuar alanı bile yapılmamıştı!

Murat abi burada araya girebilir miyim. Bak sana bir dosya gösterecem.

Evet Murat Abi ilk termal festivalde esnafın katılımı reyonların hazırlanmasında bende komitede idim. Yazışmalar dahil her reyonun fotoğrafları katılımcıları bu dosyada.

Murat Başkan dosyayı aldı. Her sayfasını dakikalarca inceledi gözleri doldu. Uzun uzun bana baktı İyi akıl etmişsin çok hoşuma gitti. Valla sevindim. Bu dosyayı kayıp etmezsin değil mi? Dedi.

İstemedi ama, İstemiş gibi oldu. Murat Abi bende kalsın dedim.

Sayın Murat Abi söze devam et.

*SANDIKLI’YA Belediye iş Merkezi

*Sandıklı’ya Belediye Düğün Sarayı. Eleştirenler, ne lüzum var gereksiz diyenler, gördüler ki burası bile yetmiyor. Ama ilave bile yapamadılar Kendileri de kullandılar.

*Sandıklı’ya Belediye Açık hayvan Pazarı. Bölgemizin en büyük hayvan pazarı

*Sandıklı’ya Belediye Açık Sebze Pazarı

*Sandıklı’ya Sinyalizasyon (Trafik ışıkları)Maalesef seçim akşamı yerlerinde sökülmeye başlandı.

*Sandıklı’ya Belediye Hizmet Araçları. Tarihinde ilk defa bu kadar çok araç filomuz oldu.

*Sandıklı BELEDİYE CADDESİ GENİŞLETİLMESİ ve daha nice önemli yolların açılması.

*Sandıklı Beton Parke İmalatı ve Döşemesi. Binlerce m2 yollarımızın, kaldırımlarımızın yapılması

*Sandıklı Belediyesini ve Kaplıcalarımızı ilk defa tarihinde bilgisayar sistemi ile donattık hizmetlerin hızlanmasını sağladık. Ayrıca tüm birimlere yazarkasa mecburiyeti getirdik.

*Sandıklı’ya İlk Defa Çocuk Parkları

*Sandıklı’ya Çarşılı Hamam, çok katlı otopark ihalesi

*Sandıklı Organize Sanayinin kurulması

*Seracılık Projelerine başlanılması

*800 Adet müstakil tapulu. Toplu konut Alanı uygulamasının gerçekleşmesi

Bu hizmetler ve daha niceleri dönemimizde yapıldı.

Sayın başkan yapmak isteyip de yapamadığınız düşünceleriniz var mı?

Yapmak isteyip de yapamadığım kalmadı ama ikinci dönem için taahhüt edipte nasip olmadığından yapamadığımız projelerimiz vardı.

Bunlardan en önemlisi ;

*San-jetin Planlı Programlı hiç kimse mağdur olmadan Sandıklı’nın her köşesine ulaştırılması

*Hafif Raylı Sistem, Toplu Konut alanından, kaplıcamıza kadar lüks konfor ve en ucuz toplu taşımacılığı  yapacaktık. Belki de  biraz daha kapsamlı düşünürsek  Organize, Toki,  Karacaören, Dereboyundan Sanayi sitesi, Çay köy, Kırkpınar ve kaplıca. Dönüşü Koçhisar’dan yaparsak, Koçhisar, Sandıklı Asfalt yoldan tabi bu proje istimlâk işleri, Karayollarından izin vs meşakkatli Ama biz zor ve MEGA projeleri severiz Aliciğim.

*Çarşılı Hamam-Çok Katlı Otopark ve en üst Katına Çok Amaçlı Toplantı ve İkinci Bir Düğün Sarayı inşaatının tamamlanması

*Organize Sanayimizin yatırımcılara geç kalınmadan açılması ve istihdam sağlanması. Engel olunmasa idi su anda en az 50 fabrika faaliyette olacaktı. O zaman malum insanlar yaptırmamak için her türlü yolu denediler hatta insanları kandırarak yüzlerce insanlarla saldırarak canıma bile kast etmek istediler. Dönemin Kaymakamı, koruması havaya ateş açarak beni linçten kurtardı. Şu anda fabrikalar yapılmış olsa idi yüzlerce insan çalışıyor olacaktı. Bunun vebalini onlar çekecek.

*Yüksek Okulumuza Tam Destek Sağlanarak Yeni Bölümler ve 4 yıllık fakülte açılması

*Modern Çöp Toplama ve Süpürme Araçları alımı

*Kaplıcamıza Düşündüklerimiz ise

*Yeni Modern Akıllı Kartlı Banyolu Dairelerin yapımı

*AQUA Park yapımı

*Kaplıca’ya Alışveriş Merkezi

*Anfi Tiyatro

*Huzur Evinin Bitirilmiş olması

*Özel Şahısların Yatırım yapması için tüm kolaylıkların sağlanması

*TÜRKİYE’ DE hemen hemen hiçbir yere nasip olmayan sıcak su kullanım hakkının ve verilmesinin SANDIKLI BELEDİYESİNDE Kalmasını Sağlanması idi.

*Su Kullanımı, Yeni Havzaların Bulunması, Otelcilik, Seracılık Projelerinin Planlı Programlı bir şekilde devam ettirmek ENBÜYÜK Arzularımdandı.

San-jet projem benden sonra gelen arkadaşlar tarafından zaman zaman eleştirildi.şunu iyi bilsinler ki zamanında bu projeye inanmayıp belediye meclisinde karşı çıkanlar, bu proje üzerinden çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Mesleği olup ta esanjör’ün ne olduğunu bilmeyenlere bu projenin gerçekleşeceğini biz öğrettik. Allah’ıma şükür inandık, başardık ve ısıttık, projeyi delik deşik edip bahane arayanları Sandıklı halkı bilmektedir. Bu milli bir projemizdir, hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Sayın Başkan Belediye Başkanlığınız döneminde unutamadığınız bir anı desem ne anlatırsınız.

Unutamadığım çok anılarım olmuştur en önemlisi Sıcak su hayalim, her şey hazırlandı, Sandıklı meydanındaki havuza ilk sıcak su verilecek idi, ilanlar yapıldı, Belediye bandosu çalıyor halk coşkulu, Mülkü erkân meydanda herkes merakla suyun akmasını bekliyor sistemde su Sandıklı’da görünüyor ama ne olduğunu bilemiyoruz, Kaplıcadan basınç veriliyor Allah’tan kaplıcaya koymuş olduğumuz emniyet sibob’u atmış, çok üzüldük hayatımda 10 defa Ağladım son 8 ini Belediye Başkanlığımda çok üzüldüğüm zamanlar, işte bunlardan biride suyun Sandıklımıza verileceği gün olmuştur.

Abi son söz olarak ne demek istersin.

Değerli Kardeşim Ali ÖZESKİ’nin Geçmiş Belediye Başkanlarının biyografi plan ve projelerini dile getirmesini istediği bu köşede bana da yer verdiği için Teşekkür ederim.

Amacım üzüm yemek, Bağcıyı dövmek değil

Tüm Hemşerilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Murat AKŞİT

NoT: Rahmetli Murat AKŞİT bu sohbetten sonra bana ben bu konuşmalarımızı birkaç güne kadar yazılı da vereyim her ne kadar not aldınsa da elinde bulunsun dedi.

Murat AKŞİT döneminin Belediye Encümeni Hasan TETİK.

Murat AKŞİT dönemini ona da sorduk.

Rahmetli Dişci Ali DEMİRSOY’la beraber Refah Partisinden 4 kişi encümen idik. Ali Abi Bir öneri sunar Murat bey kardeşim şu işi şu şekilde yaparsak Sandıklı için faydalı olur. Der Önerisini tatlı dil ile nazik ve nazante bir şekilde anlatırdı. Başkan Murat önünde ajandası notunu alır Ali Abi Doğru söylüyorsun bu işi yapalım inşallah  bak notumu alıyorum. Müsterih ol sen yapacağız derdi.

Bizim önerimiz oylandığında iktidar üyeleri red verince Dişci Ali Abi çok üzülürdü. Bak Murat Bey Kardeşim sonuçta bu işi siz yapacaksınız. Sizin başarınız olacak Halkımızda bu işi Murat Başkan yaptı deyecekler. Murat Bey Kardeşim derdi.

Dişci Ali abi Murat Bey Kardeşim ne zaman yapacaksın dediğinde bu teklifi biz üç dört aya kendimiz sunacağız o zaman yapılacak. Derdi. Dişçi Ali Abi hemen başlanmasını istediğinde Başkan Murat

-Ali abi şimdi yaparsam siz bunu biz teklif ettikte yapılıyor diye propaganda yaparsınız onun için biz teklif edelim üç ay sonra olsun derdi. Herkes gülüşmeye başlardı.

Hemen hemen her toplantıda Sandıklı için yararlı işlerde olumlu rey kullandık.

Hayırlı işler için hep yapıcı muhalefet yapıyor, yol gösteriyorduk Hayırda motor vazifesi yapıyorduk. Oda bunu hissediyor farkına varıyor, biliyordu.

Sıcak suyu bir an evvel getirmek istiyordu. Dişci Ali Abi

-Murat Bey Kardeşim, Veysel Eroğlu İstanbul Üniversitesinde bu işlerden anlıyor Sıcak su havzası nerede, nerden kuyu açılırsa daha çok istifade edilir bi Üniversiteden rapor istesek incelense, inceletsek dedi. Murat Başkan bunu zaman alır Ali Abi beklemeyelim. Dedi. Dışarı da bunu karşı çıkılıyor gibi lanse etmeye çalıştı.

Dişçi Ali Abi, araştırır, sorar soruşturur toplantılara hazırlıklı gitmeye çalışırdı.

Dişci Ali Demirsoy Beyefendi idi. Nur içinde yatsın.

Murat Başkan cesaretli, atılgan, gözü kara Belediye Başkanlığı yaptı. Değişik partiden olsak ta beraber çalıştık makamın, koltuğun hakkını verdi. İz bıraktı. Son söz olsun.

Teşekkür ederim.

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ HAYALİ CİHANA DEĞER.

Sandıklı    belediye seçimleri    27 mart 1994

Sandık sayısı:  …..44

Kayıtlı seçmen…………12.757

Oy kullanan seçmen :11.999

Geçerli oy sayısı……….11.434

DYP………….. 4.576  MURAT AKŞİT

Refah…………3.320   Ali Nurdoğan

MHP…………………………..2.042

Anap………………………….1.127

Sandıklı    belediye seçimleri    18 Nisan 1999

Toplam seçmen sayısı….14.752

Sandık sayısı……   73

MHP……5.384    MUSTAFA BAŞTUĞ

DYP…………….3.423     Murat AKŞİT

REFAH PARTİSİ…………..2.046

ANAP……………………………1.626

Geçersiz & Boş oy……………567

Sandıklı Siyasi Tarihi:

Sandıklı Belediye Başkanları Dosyası Hazırlayan Ali ÖZESKİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM