• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Toptaş, Çiftçileri sulama suyu yetersizliğine karşı uyardı

Toptaş, Çiftçileri sulama suyu yetersizliğine karşı uyardı

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, gölet ve barajlarda ki su seviyesine  dikkat çekerek, sezonda çiftçileri sulamada sıkıntı çekmemeleri için uyarıda bulundu. Sandıklı Bölgesinde bulunan Gölet ve Barajların DSİ yetkilileri tarafından doluluk oranlarının yüzde 15 ila 25 arasında olduğu bildirildi. Bunun üzerine Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, Kızık sulama Göletinde incelemelerde bulunarak Kızık Köy Muhtarı […]

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, gölet ve barajlarda ki su seviyesine  dikkat çekerek, sezonda çiftçileri sulamada sıkıntı çekmemeleri için uyarıda bulundu.

Sandıklı Bölgesinde bulunan Gölet ve Barajların DSİ yetkilileri tarafından doluluk oranlarının yüzde 15 ila 25 arasında olduğu bildirildi. Bunun üzerine Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, Kızık sulama Göletinde incelemelerde bulunarak Kızık Köy Muhtarı ve Sınırlı Sorumlu Kızık Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Yılmaz Başpınar’dan konu hakkında bilgi aldı.

Çitçileri ekim yapmadan uyaran Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, sulu tarım yapmadan önce üreticilere sulama bölgelerindeki birlik ve kooperatiflerden bulundukları bölgedeki barajlar hakında bilgi almalarını tavsiye etti.

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, kurak geçen bir kış nedeniyle yağışların yetersizliğinden dolayı çiftçilerin zor şartlar beklediğini söyleyerek “Sulu tarım yapacak olan çiftçilerimiz sulama birlik ve kooperatiflerinden bilgi almadan sulu tarım yapmasınlar. Baraj ve göletlerde su seviyeleri son yılların en düşük seviyelerinde. Önümüzde ki bahar aylarında su miktarı ne olur bilemeyiz. Sulu tarım ekmeyi planlayan üreticilerimiz ÇKS’de(Çiftçi Kayıt Sistemi) ürün değişikliği Mayıs ayına kadar uzatıldı. Sulu tarımlarını kuru tarıma çevirebilirler”dedi.

Kızık Köy Muhtarı ve Sınırlı Sorumlu Kızık Sulama Kooperatifi Başkanı Yılmaz Başpınar, “Malum öksüz çocuklar gibi göletimizinde boynu bükük. Tüm çevremizde göletlerimizin durumları aynı. Doluluk oranı Yüzde 15,20 yada 25. Tabi ki bundan sonra kış bitmek üzere. İnşallah umut ediyoruz baharda yağışların olması. En azından kuru mahsullerimizin yetişmesi sağlanır. Şuanda sulama için çitçilerimizden beyanname alıyoruz. Ancak çiftçilerimiz hayal kuruyorlar. Hayal kurmamalarını tavsiye etmiyoruz.Beyanname verince su alacağını sanıyorlar. Ama maalesef göletimizin durumu bu halde. DSİ yetkilileri ile yaptığımız toplantıda onların birinci öncelik su vermemizde ki tavsiyeleri sebze ve meyveler ile ağaçlar. Bunlardan sonra Patates, Şeker Pancarı ve Mısır gibi sulu ürünler yer alıyor. Bunların ekimine de zaten Devlet Su İşleri şu anda müsaade etmiyor.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM