• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sandıklı’da yazlık patatesin hasadına başlandı

Sandıklı’da yazlık patatesin hasadına başlandı

İlçemiz ve köylerinde yazlık patates hasadına başlandı. İlçede Temmuz ayının ortalarında başlayan “agata” “marabel” cinsi yazlık patates 15-20 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor.Türkiye’nin her tarafına gönderilen patateslerin tarladaki fiyatının 1 lira 25 kuruş olduğu belirtildi. Yazlık patateste verimin güzel olduğunu, ancak girdilerin yüksek olduğunu ifade eden Patates üreticisi Necati Aydoğan patatesin ekim ve hasat dönemini anlattı. […]

İlçemiz ve köylerinde yazlık patates hasadına başlandı. İlçede Temmuz ayının ortalarında başlayan “agata” “marabel” cinsi yazlık patates 15-20 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor.Türkiye’nin her tarafına gönderilen patateslerin tarladaki fiyatının 1 lira 25 kuruş olduğu belirtildi.

Yazlık patateste verimin güzel olduğunu, ancak girdilerin yüksek olduğunu ifade eden Patates üreticisi Necati Aydoğan patatesin ekim ve hasat dönemini anlattı. -“Fabrikalar alım yaparsa fiyatlar canlanır” Dekarda 3.5 -4 ton yazlık patates çıktığını belirten Aydoğan, “Girdilerimiz yüksek, elektiriğe zam geldi. Kuraklık bir dönem geçiriyoruz ve bu şartlarda sulu tarım yapmamız zorlaşmaya başladı. Yazlık patatesimizin özelliği turfanda ve taze 15 -20 gün içerisinde tüketilmesi gerekli. İstanbul, İzmir, Adapazarı, Antalya, Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin birçok iline gönderiyoruz. Şuan çiftçinin cebine giren fiyat 1 lira 25 kuruş, 1 lira 30 kuruş arası. Devletimizden patates hakkında bir şeyler yapmasını bekliyoruz. Sanayilik üretim şuanda başlamadı. Fabrikaların alım yapmasını bekliyoruz. Sanayilik tüketim için yazlık patatesten mal çekilirse fiyatların biraz daha canlanmasını bekliyoruz” dedi. -“Yazlık patates, kışlıktan 1 ay önce sökülüyor” Mart ayında yazlık patateslerin ekimini yaptığını anlatan patates üreticisi Aydoğan, “Martın 15’inde patatesimizi ektik. Temmuz ayında da sökümüne başladık. 20 gün 1 ay yazlık patates sökümü devam eder. Kışlık patates ise ‘agria’ ve ‘melodi’ cinsi dediğimiz patatesler. Kışlık patatesler Ağustos ayında başlar ve 2 ay söküm devam eder” dedi. -“Devlet devreye girmese geçen yıl patatesler çöpe gidecekti” Kışlık hasat edilen patatesleri genellikle depoladıklarını söyleyen Aydoğan, “Kışlık patatesleri genellikle depoya çekiyoruz ve kış ayında piyasaya sürmeye başlıyoruz. Kışın patates sökümü olmadığı için depoya çektiğimiz patatesleri piyasaya sürüyoruz. Stokçu değiliz, depocuyuz. Kışlık ve yazlık patateste fiyat arz talebe göre değişiyor. Geçen yıl pandemiden dolayı tüketim azlığı vardı. Lokanta, restaurant, yurt, pansiyon, otellerin kapalı olması turistin gelmemesi nedeniyle kışlık tüketim, yazlık tüketimden daha kötüydü. Devlet devreye girmeseydi birçok patates çöpe gidecekti. Günlük 4-5 kamyon hasat ediyoruz ve büyük şehirlere gönderiyoruz. Şuan benim 200 dekar patatesim var ve gönderimlere devam ediyoruz” dedi. Yevmiye usulü tarlada patates toplayan işçiler yevmiyenin 90 lira olduğunu ve patates hasat sezonun gelmesinden memnun olduklarını ifade ettiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM