• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KIŞ DÖNEMİNDE VERTİGO BELİRTİLERİ ARTTI

KIŞ DÖNEMİNDE VERTİGO BELİRTİLERİ ARTTI

Sandıklı Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Fatmanur Altunsoy Yılmaz, mevsimsel olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarının artmasına bağlı olarak baş dönmesi şikayetlerinde de artış olduğunu belirtti. Dünya genelinde enfeksiyonların artmasıyla beraber, Vertigo’nun da çok sık görülmeye başlandığını belirten Uzman Doktur Fatmanur Altunsoy Yılmaz; “Vertigo aslında hastalık değil bir semptom adıdır. Temelde baş dönmesi demektir. Bunun yanı […]

Sandıklı Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Fatmanur Altunsoy Yılmaz, mevsimsel olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarının artmasına bağlı olarak baş dönmesi şikayetlerinde de artış olduğunu belirtti.
Dünya genelinde enfeksiyonların artmasıyla beraber, Vertigo’nun da çok sık görülmeye başlandığını belirten Uzman Doktur Fatmanur Altunsoy Yılmaz; “Vertigo aslında hastalık değil bir semptom adıdır. Temelde baş dönmesi demektir. Bunun yanı sıra beraberinde denge problemleri, sersemlik hissi, mide bulantısı ve kusma, tinnitus dediğimiz kulakta çınlama, yoğun baş ağrısı, kulakta tıkanıklık hissi, hareket ederken zorlanma, yukarıya bakamama, göz bebeklerinde konrolsüz hareket artışı (nistagmus) görülebilir.
Bir çok sebebi olmakla birlikte vertigo hastalığının temelde meydana gelmesinin iki farklı etken bulunur. Bunlardan biri santral vertigodur. Santral vertigonun ortaya çıkmasındaki neden beyin ve beyin sapında ortaya çıkan sorunlardır. Yani sinir sistemi kaynaklıdır. Vertigo inmenin habercisi olabilir. Ek olarak demyelinizan hastalıklarda, epilepsinin bazı türlerinde, baş ağrılarının bazı türlerinde vertigo görülebilir.
Periferik vertigo dediğimiz kısım ise, iç kulak ve orta kulakta meydana gelen sorunlardan ortaya çıkar. Bu denge bozulması olarak adlandırılır. Periferik vertigo sinir sistemi kaynaklı santral vertigoya göre daha yoğun olarak görülmektedir. Yani aslında hafif bulgularda daha alert olmalıyız.
Genelde 40 yaşından sonra erkeklerde daha sık görülmekle beraber kadınlarda da görülebiliyor. Baş dönmesi çok fazla, bulantı kusma var ise, enfeksiyonlar ile beraber kulak kristallerine yakın kulak sinirlerinin iltihaplanması ile en sık görüyoruz vertigoyu. İnmeyi ayırt edebilmek için ise mutlaka nörolojiye başvurması gerekiyor hastalarımızın. Buna ek olarak vitamin eksiklikleri de baş dönmesinin sebepleri olabiliyor. Bunu detaylı bir tetkikle belirlememiz gerekiyor.
Öncelikle tanısı muayene ile konulduktan sonra vertigo semptomunun sebebini araştırıyoruz. İlk şiddetli olduğu dönemlerde ilaç tedavisi uyguluyoruz. Onun dışında bazı manevralar ile hastanın kulak kristallerini yerine oturma işlemini gerçekleştiriyoruz” dedi.
‘Hastalığın tedavisi için erken teşhis önemli’
Polikliniğe gelen hastaların yüzde 50’sinin vertigo şikayeti ile geldiğini anlatan Dr. Fatmanur Altunsoy Yılmaz; “15- 20 güne kadar semptomlar başladığı anda hastalarımızın hızlıca acil servise başvurmaları gerekiyor. Tanısını koyduğumuz inme ise eğer erken dönemde müdahale etmek çok önemli, şuan vertigo belirtileri ile polikliniğimize başvuru yüzde 50’lerde buda dediğimiz gibi mevsimsel hastalıkların ve üst solunum yolu hastalıklarının artması ile vertigo şikayetleri de artıyor. Hastalarımız ilaç tedavisine ek olarak beslenmesine de dikkat etmeli, badem, ceviz, fındık, balık, kırmızı et, tüketmek ve bol su ile sağlıklı içecekler tüketmek hem beyin damarlarının korunmasında hem de periferik vertigonun tetiklenmesinden korunmada son derece önemlidir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM