• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Geleneksel el sanatları  kadınların eli ile şekilleniyor

Geleneksel el sanatları kadınların eli ile şekilleniyor

Sandıklı ilçemizdeki Kadın Kültür Evi’nde hanım ve kızlar, renkli yün keçeyle kapladıkları organik sabunların satışını yaparak ev ekonomilerine katkı sağlayacak. Vali Gökmen Çiçek ile eşi Sümeyra Çiçek öncülüğünde, Afyonkarahisar ve ilçelerinde hayata geçirilen Kadın Kültür Evleri’nde hanımlar ve kızlar, katıldıkları kurslarda çok sayıda el sanatları öğrenmeye başladı. Kurslarda yeni meslekleri öğrenen kadınlardan bazıları, siparişle ürettikleri […]

Sandıklı ilçemizdeki Kadın Kültür Evi’nde hanım ve kızlar, renkli yün keçeyle kapladıkları organik sabunların satışını yaparak ev ekonomilerine katkı sağlayacak.

Vali Gökmen Çiçek ile eşi Sümeyra Çiçek öncülüğünde, Afyonkarahisar ve ilçelerinde hayata geçirilen Kadın Kültür Evleri’nde hanımlar ve kızlar, katıldıkları kurslarda çok sayıda el sanatları öğrenmeye başladı.

Kurslarda yeni meslekleri öğrenen kadınlardan bazıları, siparişle ürettikleri eşyaları sosyal medyadan satışını yaparak aile bütçelerine katkıda bulunacak.

Sandıklı Kadın Kültür Evi Sorumlusu Esra Baykal, ilçedeki kadınlardan gelen talepler doğrultusunda çeşitli eğitimler, kurslar ve etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Etkinliklerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uygun olarak düzenlediğini dile getiren Baykal, şöyle konuştu:

“Burada farklı meslek gruplarından gelenler, alanlarıyla ilgili çeşitli konferanslar düzenliyor. Avukatlar, kadın hakları ve hukuk konularında, doktorlar ise sağlıklı yaşam ile beslenme konularında hanımlarımızı bilgilendiriyor. Yine, bazı kadınlarımızda meslek öğrenmeye yönelik kurs taleplerinde bulunuyor. Bu yönde de el sanatlarına yönelik eğitimler planlıyoruz. Keçeden sabun kaplama kursunu da bu çalışmalar kapsamında açtık. Kadınlarımız burada hem meslek öğreniyor hem de ilerleyen süreçte kurulacak satış noktalarında ürünlerin satışları yapılarak aile bütçelerine katkı sağlayacaklar. Tamamen Koranavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyarak burada kurslarımızı açıyoruz. Sürekli bulunduğumuz ortamı havalandırıyoruz. Belediye ekiplerince de düzenli dezenfekte yapılıyor. Bizde maske, mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde kurslarımızı sürdürüyoruz ”

– “İstenilen motifler ile keçeyle doğal sabunu kaplayabiliyoruz”

El sanatları eğitmeni Ayşenur Karaca da ev ekonomilerine katkı sağlamak isteyen kadınlara yönelik doğal sabunları renkli yün keçeyle iğneleme tekniğiyle kaplayarak ‘keçe sabun’ üretimine başladığını söyledi.

İlçenin termal turizm kenti olduğunu aktaran Karaca, “Kursa katılan 12 kadına doğal sabunları renkli yün keçeleri kaplamayı iğneleme tekniğiyle uygulamalı olarak öğretiyoruz. İstenilen motifleri, keçeyle doğal sabunu kaplayabiliyoruz. Sabunlar tamamlandıktan sonra ıslatarak keçeyle bütünleşmesini sağlıyoruz. Bir nevi sabunlarımızı kullanmadan önce deneme imkanı buluyoruz. Ürettiğimiz keçe sabunlar, banyolarda lif gibi kullanılabiliyor. Hatta peeling etkisiyle cilde faydası var. Cildi ölü derilerden arındırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, farklı renkteki ve motiflerdeki keçe sabunlar, süs eşyası olarak da değerlendirilebilir.”

Üretilen keçe sabunlar için kentte satış noktaları kurulması planlandığına dikkat çeken Karaca, bu sayede kadınların elde edeceği gelirle aile bütçesine katkı sağlanacağını ifade etti.

Kadın kursiyer Menekşe Gündüz, “Kültür Evinde öğrendiğim keçe sabunu uygulaması ile ev ekonomimize katkı sağlayacağız. 3 tane çocuğum var buradan elde ettiğim geliri çocuklarımın eğitimi için okulları için kullanacağım. Sabunları işleyerek burada keçeden desenler veriyoruz. Burada düzenlenen kurslara  elimden geldiğince katılmaya hedefliyorum” dedi.

Kadın kursiyer  Ümmü Parlak ise “ Sandıklı termal bir bölge kullanım alanı ve talep çok olacağı için bu kursa başladık. Keçe sabunu anti bakteriyel  ve gayet hijyenik. Banyoda life de gerek kalmıyor. Hiçbir şey için kullanmasak bile dekoratif olarak bile kullanılabilir. Eşim şuan askerde buradan elde edeceğim geliri ona göndereceğim. Valimize, Kaymakamımıza ve Belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bizlere bu imkanı sağlayarak bu tür kursları açtıkları için” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM