• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
COĞRAFİ İŞARETLER İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN

COĞRAFİ İŞARETLER İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün direktifleri doğrultusunda, Sandıklı Belediyesi proje ekibi tarafından yapılan çalışmalar sonucu; Sandıklı Saç Eti, Sandıklı KürekHelvası, Sandıklı Kapama Yemeği, Sandıklı Haşhaş Ezmesi ve Sandıklı Belediye Logosu’nun coğrafi işaretleri Türkiye Patent Kurumu tarafından Sandıklı adına tescil edilmiş oldu. Gerek ülkemizde gerekse dünyanın farklı alanlarına çok önemli bir hale gelen “Cografi İşaretler (Cİ)”; […]

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün direktifleri doğrultusunda, Sandıklı Belediyesi proje ekibi tarafından yapılan çalışmalar sonucu; Sandıklı Saç Eti, Sandıklı KürekHelvası, Sandıklı Kapama Yemeği, Sandıklı Haşhaş Ezmesi ve Sandıklı Belediye Logosu’nun coğrafi işaretleri Türkiye Patent Kurumu tarafından Sandıklı adına tescil edilmiş oldu.

Gerek ülkemizde gerekse dünyanın farklı alanlarına çok önemli bir hale gelen “Cografi İşaretler (Cİ)”; bir yörede üretilen halı, kilim, kumaş, çini, yiyecek, içecek vb. herhangi bir nedenle ün kazanmış olabilir. Dolayısıyla bu ürünlerin üzerinde o yörenin adının kullanılması, tüketiciler tarafından o ürünün benzerlerinden farklı özelliklere sahip olduğu şeklinde algılanabilir. Tüketiciler, söz konusu yöre adıyla satılan ürünleri o yörenin adına duydukları güvenle, aynı türdekidiğer ürünlere tercih edebilir. Bu açıdan ürünün kalitesi, geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan sıkı bağı simgeleyen bir güvence aynı zamanda. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Mustafa Çöl; “Sandıklı Belediyemize ait proje ve etüt çalışmaları kapsamında çalışma arkadaşlarımız hem güzel Sandıklımıza için projeler üretiyorlar, hem de Sandıklımıza katma değer sağlayacak kültürel mirasımızı ayakta tutacak coğrafi işaretleri tek tek almaya başladılar. Bu güzel lezzetler proje ekibimizin yaptığı çalışmalar ile Sandıklımızla özdeşleşerek ilçemizin en önemli katma değeri haline geldi. İlçemizin bunun gibi birçok değerinin patentini almak için girişimleri başlatmış bulunuyoruz. Ben bu vesileyle Müdürümüz başta olmak üzere kendilerine canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM