• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bu çiçeği koparan yandı!

Bu çiçeği koparan yandı!

Afyonkarahisar’ın Kızılören ilçesinde ilkbaharda açan, “ayı gülü” ve “kızıl lale” diye bilinen koruma altındaki “Paeonia Officinalis” çiçeğini koparana 80 bin 465 lira ceza kesiliyor. Gülyazı köyündeki Kisra Vadisi’nde iki bölüm halinde yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda açan ve lokal kümeleşen kırmızı şakayıklar, her yıl mayıs ayından haziran sonuna kadar bölgede görsel şölen oluşturuyor.Doğa Koruma ve […]

Afyonkarahisar’ın Kızılören ilçesinde ilkbaharda açan, “ayı gülü” ve “kızıl lale” diye bilinen koruma altındaki “Paeonia Officinalis” çiçeğini koparana 80 bin 465 lira ceza kesiliyor.

Gülyazı köyündeki Kisra Vadisi’nde iki bölüm halinde yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda açan ve lokal kümeleşen kırmızı şakayıklar, her yıl mayıs ayından haziran sonuna kadar bölgede görsel şölen oluşturuyor.Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilen çiçeği, koparıp biyokaçakçılıkta kullananlara 80 bin 465 lira ceza veriliyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DOKOBİM) Müdürü Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş,şakayıkların genellikle Avrupa’nın güney kesimlerinde görüldüğünü söyledi. Şakayıkların egzotik bir bitki türü olduğunu, tıbbi açıdan da kullanıldığını aktaran Erişmiş, “Koruma altındaki kızıl laleler koparılması ve taşınması yasak olan bir tür. Tarım ve Orman Bakanlığının biyokaçakçılıkla mücadele kapsamında bu şakayıkların kullanılması durumunda 80 bin 465 lira cezası bulunuyor” dedi. Kisra Vadisinin belirli noktalarında her yıl Mayıs ayının ilk haftasından Haziran ayının ilk haftasına kadar bir aylık bir sürede bir tabiat harikasının oluştuğunu aktaran Kızılören Belediye Başkanı Ali Erol, “Koyu kırmızı gülleri ve koyu yeşil renkleri ile bu vadide bu zamanlar muhteşem bir görsel şölen oluşuyor. Her gülün göbeğinde bir arı bulunuyor. Onlar güllerin tadını alırken bizde görsel şöleninden faydalanıyoruz. Bu yeri herkesin görmesi gerekli ortam pozitif bir enerji veriyor ve insanın mutluluğuna mutluluk katıyor. Özel bir bakım yok. Tamamen doğanın bir ikramı bize. Belirli noktalarda öbekler halinde 5 bin metrekare, 3 bin metre karede oluşan öbeklerdeki güzelliği yaşıyoruz. Bu güzellik Milli Parklar ve Orman Genel Müdürlü-ğümüz tarafından bilinen nokta. Bura ile ilgili tüm bilgiler resmi kurumlara aktarıldı. Özel bir korumayı gerektirmiyor. Geçtiğimiz yıllarda koruma altına alındığı için yıllara göre değişen oranlarda zarar verenler için cezai işlem uygulanıyor. Asfalt yola yaklaşık 30 -40 metre uzaklıkta ulaşımı kolay. Özellikle fotoğraf tutkunları bu alana bekliyoruz. Biliyoruz ki çok güzel kareler yakalayacaklar” dedi.Kızılören vatandaşlarından Ali İşleyen ise gönüllü olarak şakayıkları gönüllü olarak takip ettiğini ve kontrol ettiğini belirterek, “Kızılören ilçesinin en güzel yerlerinden bir yerde bulunuyoruz. Koruma altına alan güllere kimse zarar vermiyor herkes koruma altında olduğunu biliyor. Bizim hobimiz dağlarda doğada gezmek. Bizde geliş gidişlerde takip ediyoruz. Buralara da devlet adına birazcıkta katkımız olması açısından gönüllü olarak takip edip izliyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM