• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Babalar ve  oğulları yöresel oyunları öğreniyorlar

Babalar ve oğulları yöresel oyunları öğreniyorlar

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde Gardaş Yarenler Meclisi tarafından açılan kurslarda, eğitim alan bir gurup baba oğul kursiyerler yöresel oyunları birlikte öğrenerek oynuyorlar. Sandıklı ilçesinde geçen yıl faaliyete başlayan Sandıklı Gardaş Yarenler Meclisi,  geçtiğimiz yıl Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile yöresel oyunları nesilden nesile aktararak yaşatmak amacıyla ücretsiz yöresel oyunlar kursu açtı. Kurslara  babalar ve oğulları katılırken, […]

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde Gardaş Yarenler Meclisi tarafından açılan kurslarda, eğitim alan bir gurup baba oğul kursiyerler yöresel oyunları birlikte öğrenerek oynuyorlar.

Sandıklı ilçesinde geçen yıl faaliyete başlayan Sandıklı Gardaş Yarenler Meclisi,  geçtiğimiz yıl Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile yöresel oyunları nesilden nesile aktararak yaşatmak amacıyla ücretsiz yöresel oyunlar kursu açtı. Kurslara  babalar ve oğulları katılırken, yaşları 10 ila 18 arasında 50’ye yakın çocuk ve genç kurslara katıldı.

Baba ve oğullarının katılarak birlikte yöresel oyunlar oynadığı kurstan renkli görüntüler ortaya çıkıyor.  Salı ve Cuma günleri gerçekleşen kursların toplamda 200 saat ve 3 ay sürmesi bekleniliyor.

Kurs sonunda başarı ile kurslarını tamamlayan kursiyerlere kurs bitirme belgesi verilecek.

Gardaş Yarenler Meclisi Dernek Başkanı Yılmaz Demircan, “Mahalle Odaları, Köy odaları kültürü ile beslenen Afyon yöremizin halk oyunlarını, orta oyunlarını, örf, adet gelenek göreneklerinin yaşatıldığı bize miras bırakılan halk kültürümüzü genç kuşaklarımıza aktarmak, nesilden nesile ulaştırmak adına yaren meclisi içersinde bulunan halk oyunlarını ve düğün oyunlarını bir şekilde gün yüzüne çıkarmak için bu kurslarımızı düzenlemiş bulunmaktayız. Bireysel olarak kişilere göre değil, toplum yararına kişilerin değil bütün toplumuna ulaşmak adına bu kurslara başladık.”dedi

Gardaş Yarenler Meclisi Çavuşu Selahattin Işık,”Geçmişten aldığımız kültürümüzü geleceğimize aktarmak adına çıktığımız yolda geçen yıl kurslarımızı babalarımıza vermiştik. Bu yılda çocuklarımızı yetiştirmek istedik.Amacımız Sandıklı’da oynanmış yöresel oyunları gün yüzüne çıkarmak. Kurslarımıza destek veren Sandıklı Belediye Başkanımıza, Ticaret Odamıza ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze teşekkür ederiz”

Kurslara oğlunu getiren Sandıklı Kasap Esnaflarından Ramazan Hopayılmaz; “Gardaş Yarenler grubunun düzenlediği bir aktivite varmış. İlkokula giden küçük çocuğum var. Yöresel oyunları kendimiz bilmiyoruz bari çocuğumuz öğrensin dedik ve çocuğumu kursa getirdim. Çocuğum kursa katıldıktan sonra kendini geliştirmeye başladı. Derslerinde de başarı göstermeye başladı. Şuan yöresel oyunları oynayabilir noktaya geldi. En öneli olan şey ise buraya gelerek Gardaş yaren kültürünü yaşatıyor. Biz aileler ve veliler olarak bu tür aktiviteleri destekliyoruz” dedi.

Kursa katılarak yöresel oyunları öğrenen ve oynamaya başlayan, Baba Ali Öztürk, ‘Yerel oyunlarımızı eskiden hiç bilmezdim. Düğünlerde bile oynayamazdım. Gardaş Yarenler gurubuna katıldıktan sonra bu oyunları öğrendim. Birkaç ay içersinde oynayamadığım oyun kalmadı. Daha sonra kendi oğlumu da getirdim. Düğünlere gittiğimizde baba oğul oynama zevkine ulaşıyoruz.”

Ali Öztürk’ün oğlu Arif Öztürk, “Bu Gardeş Yaren Ekibi sayesinde baba oğul düğünlerde falan oyun oynayabiliyorum artık.Yöresel oyunları öğreniyoruz. Birkaç ay içersinde bir çok oyun öğrenmeye başladık. Akşamları boş vakitlerimi burada geçirebiliyorum”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM