• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Mesut Durgun
Mesut Durgun
sandiklipostasi@gmail.com
İLLA EDEP, İLLA EDEP
 • 0
 • 1749
 • 09 Nisan 2021 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Edepsiz, insanlardan utanmaz, kınamaları kaale almaz. Edepsizlerin ar damarı çatlamıştır. İnsandan utanmayan Allah’tan da utanmaz ve korkmaz. Kork Allah’tan korkmayandan, denilmiştir. Zira Allah’tan korkmayandan her türlü kötülük beklenir. Edep ile ahlak arasındaki fark: Ahlak geniş anlamlıdır, evrenseldir, edep daha özel ve yereldir. Hayatta en kolay şey nedir diye sorulsa: cevabı; ‘başkasını suçlamak’ olacaktır. Kişinin kendi vicdanını […]

Edepsiz, insanlardan utanmaz, kınamaları kaale almaz. Edepsizlerin ar damarı çatlamıştır. İnsandan utanmayan Allah’tan da utanmaz ve korkmaz. Kork Allah’tan korkmayandan, denilmiştir. Zira Allah’tan korkmayandan her türlü kötülük beklenir. Edep ile ahlak arasındaki fark: Ahlak geniş anlamlıdır, evrenseldir, edep daha özel ve yereldir.

Hayatta en kolay şey nedir diye sorulsa: cevabı; ‘başkasını suçlamak’ olacaktır.

Kişinin kendi vicdanını kemiren  sorundan kurtulmanın biricik yoludur: başkasını eleştirerek sorumluluktan kaçmak. Başkasını işaret ederek kendi suçun hırsızlığını arsızlığını gizlemektir.

Suçlu olduğunu bilerek kendi suçunu ört bas etmek ve böylece üzerine düşebilecek sorumluluktan kaçınma adına peşinen başkalarına suçu yüklemek ve böylece hem kendi vicdanına ve hem de başka vicdanlara karşı kendi masuniyetini ilan etme girişimidir. Suçlu olan yüksek sesle başkasının suçunu ikrar eder ki kendi suçunu gözlerden uzak kılsın…

Tamda böyle biri ile karşısı karşıya Sandıklı, ne yapsa onun bakışından suç, ona bakarsan hiç bir şey yapmayacaksın, yada ondan izin alacaksın. İzin konusunu siz daha iyi bilirsiniz. Verirsen izinlisin vermesen hırsızsın.

 

İlçemiz için ve tarihi değerimiz adına sizi bir haber vermek istiyorum.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasıyla 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin Genelge yayımlandı.

 

2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt içinde ve dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verilmiştir. Düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonuyla yürütüleceği duyurulmuştu.

 

Bu genelgeye göre İlçemiz ve Sandıklı belediyemiz şimdide çalışmaya başladı. Sandıklı’mızın kaybedecek zamanı yok. Her türlü engellere rağmen ilçemizi hak ettiğin konuma getirtecek siyasilerimiz, iş adamlarımız ve halkımız var. Onun için Yunus Emre’nin şu sözü bazı insanlara kapak olur inşallah …

“Edebim el vermez edepsizlik edene. Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM