GÜN FM DİNLE
 • DOLAR
  $3.496,2300
 • EURO
  $1,6864
 • ALTIN
  $57.225,9300
 • BIST
  1,2062
Çocukluk hayali Off- Road aracını kendisi yaptı

Çocukluk hayali Off- Road aracını kendisi yaptı

İlçede patates işiyle uğraşan Ömer Gürdağ (28) çocukluk hayali olan Off- Road aracını atık malzemeler ile kendisi yaptı. Sandıklı Yeni Sanayi sitesindeki işyerlerinde kendi hayalinde tasarladığı aracı ilk olarak kağıt üzerine, daha sonra da bilgisayar ortamında şekillendiren Ömer Gürdağ, çalışmalara başladı.

Aynı zamanda motor tutkunu olan Gürdağ, motosikletinden kalan parçalar ve bulduğu atık malzemeler ile tasarladığı aracı tamamladı. Şase kaynaklarının 15 gün sürdüğünü belirten Gürdağ, aracın diğer parçalarını ise 1 ayda tamamladığını ifade etti. Çocukluk hayalini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu ifade eden Gürdağ,   yaptığı açıklamada, “Çocukluğumdan bu yana doğa ve Off- Road sevgimi hiç kaybetmedim. Hayalimdeki aracı tasarlamayı düşündüm ve bu aracı ortaya çıkardım. Parçalarını farklı yerlerden atık malzemeler ile tamamladım. İlk önce çizimini yaptım, daha sonra bilgisayar ortamında tasarımımı tamamladım. Aracıma 250 cc’lik bir motor koydum. 4 zamanlı, yağ soğutmalı ve benzinli. Kendim iki tekerlekli motosikletlerin de hastasıyım. Kendi motorumdan artan parçalar, bilgi ve birikimim ile böyle bir şey ortaya çıkardık”

-“Hayalimdeki aracı 1 ayda tamamladım”

Aracında 4 ileri 1 geri vites özelliğinin bulunduğunu anlatan Gürdağ: “Aracımda bir araçta olması gereken bütün her şeyi düşündüm. Akü sayesinde marş motoru ile aracım çalışıyor. Emniyet kemeri, aynaları, fren aksamı ve Off- Road sırasında devrilmemesi için geniş tekerlek ile tekerlek arası mesafelerini ona göre ayarladım. Motoru güçlü olduğu için ilk etapta tek zincir vardı. Onu koparınca tasarımımı değiştirerek çift zincir sistemi oluşturdum. Şase aksamı 15 gün, diğer aksamları ise yaklaşık 1 ayda tamamlayarak aracımı bitirdim”

-“Aracımı trafikte değil, doğada kullanıyorum”

Tasarladığı aracı römork yardımı ile doğaya götürerek Off- Road sevgisini yaşadığını ifade eden Gürdağ, “ Can her şeyden önce gelir. Asfalt ve trafikte aracımı kullanmıyorum. Tabiat parkları ve doğada aracımı doğaya zarar vermeden kullanıyorum. Sonuçta biz bunu doğada da kullansak güvenlik önlemlerini aldık. Aracımın keyfini sürüyorum” dedi. -“Çoğunluğunu atık malzeme kullandım” Aracın birçok parçasının atık malzemelerden oluştuğunu belirten Gürdağ, “Aracımın motoruna 5 bin lira gitti. Onun yanında birçok malzeme atıktan. Şasesi ve lastik aksamıyla birlikte yaklaşık 15 bin liraya aracımızı tamamladım” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM