GÜN FM DİNLE
 • DOLAR
  $2.372,0600
 • EURO
  $1,7521
 • ALTIN
  $63.906,4900
 • BIST
  1,1965
Tarihi Sandıklı Lisesi Milli Eğitim Müdürlüğü oluyor..

Tarihi Sandıklı Lisesi Milli Eğitim Müdürlüğü oluyor..

Tarihi Sandıklı Lisesi’ ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve E-Sınav Merkezi oluyor. İlçemizde birçok değerli ismi mezun etmiş ve sosyal medya da son günlerde mezun öğrenciler tarafından sahip çıkılması konusunda yazılar yazılmış Tarihi Sandıklı lisesi alınan kararla birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve E-Sınav Merkezi’ne dönüştürülüyor..

OKULUN TARİHCESİ
1933 yılında Sandıklıdan Afyonkarahisar’a okumak için giden öğrenci sayısının artması nedeni ile kira ile ev bularak(yatı-yurt) kurulmuş daha sonra halkın katkıları ile büyük bir bina satın alınarak tamir edilmiş ve yatı-yurdu haline getirilmiş.  Yatı yurdunun masrafının çok olduğunu düşünen halk ilçeye bir orta okulu ihtiyacından, Milli Eğitim Bakanlığına müracaatta bulunulmuş, alınan kararla 10 senelik gelecek programda bir orta okulun yapılması muhtemel olduğu bildirilmiş, tekrar müracaat edildiğinde bütün teferruatı ile binanın teberru suretiyle halk tarafından yapıldığı takdirde öğretmen kadrosunun gönderilebileceğinin bildirilmesi üzerine gayretli ve müteşebbis Sandıklı halkı bütün fedakarlıklardan çekinmeyerek ve Afyonkarahisar’da ki yurdu kafi görmeyerek en sağlam bina olarak gösterilen taş binayı yapmışlardır.

Taş bina inşaatı 9 Ağustos 1943 de başlamış 26 Eylül 1945 tarihinde tamamlanmıştır. Okul taştan ve betondan 20 odası,1 laboratuvar, 1 jimnastik salonunu kapsıyordu. Rahmetli Kebapçızaade Mustafa Efendinin önderliğinde tüm Sandıklı halkının katkısıyla 300.000 liraya yapılmıştır. Bu iki katlı binanın tamamlanması o zamanki günlük gazetelerde takdirle bahsedilmiştir. Son bir teşebbüs ile okulun yanına bir yatı yurdu yapılmış ve talebeler çoğaldığında okulun arkasına yeniden büyük bir ilave yapılmıştır.

Sandıklı Maarif Sevenler Derneği çalışanları ile 14 derslikten oluşan iki katlı bir bina eklendi ve 1968-1969 tarihinde Sandıklı Lisesi olarak eğitim-öğretime devam ederken 1969-1970 yılında bakanlıkça 12 derslik lise binası yapılmıştır. Buna ilaveten 1975-1976 yıllarında da işlik binası bakanlıkça yapılarak hizmete sunulmuştur.

1945-1946 öğretim yılında 20 si kız 135 öğrenci ile eğitim- öğretimine başlayan okul ilk açıldığında Sandıklı ortaokulu iken daha sonra İsmet İnönü Ortaokulu ismini almış. 1967-1968 eğitim öğretim yılında Sandıklı Lisesi ismini almış.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM